חיפוש

התא המשפחתי והשפעותיו הפסיכולוגיות

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 9/16

לא רק יחסי הורה-ילד: מקבץ מאמרים אשר עוסק בתא המשפחתי והשפעותיו הפסיכולוגיות על המשפחה ועל הפרט: גירושים מפרספקטיבה פסיכודינמית, גילוי עריות בין אחים, הורות חד מינית, אתגרי המשפחה המאמצת ועוד

גיליון זה יעסוק בתא המשפחתי והשפעותיו הפסיכולוגיות. אך לפני כן, אנו שמחים להביא בפניכם את סקירת יום העיון התמודדות עם אובדנות ומצבי סיכון - מבט אינטגרטיבי על המשגה, אבחון, התערבות במשבר ופסיכותרפיה וכן פרק מספרו של עמיר פירני "טראומה, התמכרות וטראומה: תיאור מעגל הסבל התמכרויות", באדיבותו של עמיר פירני.

במשך שנים ארוכות הפסיכואנליזה התמקדה ביחסי האובייקט הנרקמים בין ההורה לילד כאלמנטים המשפיעים ביותר על ההתפתחות הנפשית. עם השנים הלכה והתרחבה ההכרה בכך שגם לתא המשפחתי בפני עצמו ישנה השפעה על ההתפתחות הנפשית הן בשלבי ההתפתחות המוקדמים והן בשלבי חיים מאוחרים יותר. בגיליון זה נביא מקבץ מאמרים אשר עוסקים בתא המשפחתי והשפעותיו הפסיכולוגיות, ומתמקדים בסוגיות ומבנים משפחתים עכשוויים.

במאמר לתת ולקבל- נתינה וקבלה ביחסים הזוגיים והמשפחתיים מציגים ד"ר חן נרדי וד"ר רבקה נרדי דינמיקות של נתינה וקבלה המשפיעות על התא הזוגי-משפחתי.

לאור אחוז הגירושים הגבוה בחברה המערבית, עסקו כותבים שונים בהשפעות הגירושים על התא המשפחתי והחברים בו, כפי שניתן לקרא במאמרו של Aronson בנייה מחודשת של החזקה לאחר גירושים, במאמרה של Hoge גירושים עם לידת הילד הראשון מפרספקטיבת פסיכולוגיית העצמי ובסקירתה של תמר פרת את יום העיון "הרי אתם מותרים...." - הפרט, הזוג והמשפחה בהליך הגירושין‏.

על ההתמודדויות והמאפיינים הייחודיים הניצבים בפני חלק מהתאים המשפחתיים החדשים אשר החלו לצמוח בחברה המערבית ניתן לקרא במאמרה של Lifton רוחות במשפחה המאמצת ובמאמרה של Patterson ילדים להורים הומוסקסואלים.

כמו כן, אנו מביאים את מאמרה של תמי קויפמן ממשבר להתמודדות- בני משפחה בגיל הביניים המתמודדים עם מחלה נפשית של יקירם, ואת מאמרה של Ballantine גילוי עריות בין אחים: נושאים תרפויטיים ואתגרים קליניים אשר מזכיר לנו כי פגיעות מיניות בתוך המשפחה אינן מוגבלות ליחסי ההורה-ילד.

לסיום, ולאור ההכרה בהשפעת התא המשפחתי על הפרט, אנו מביאים את סקירת המערכת טיפול משפחתי- מה באמת עובד?