חיפוש

"בן לו היה לי..." – פסיכותרפיה במצבי אובדן הריון

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

בתאריך ה-10.1.20 נערך במכון מפרשים שבמכללה האקדמית ת"א-יפו יום העיון "בן לו היה לי... – פסיכותרפיה במצבי אובדן הריון". יום העיון עסק בנושא חשוב ומרתק אשר נדמה כי רק בימינו מקבל בהדרגתיות לגיטמציה ומקום בשיח החברתי והאקדמי. בתוך כך, ההרצאות השונות ביקשו להביא מושגי יסוד מן התחום, סוגיות מרכזיות דוגמאות להתערבויות טיפוליות והתייחסות להיבטים הרפואיים, אתיים, פרטניים ומערכתיים.

הרצאת מבוא - ד"ר אביטל גרשפלד-ליטוין

את הרצאתה פתחה ד"ר אביטל גרשפלד-ליטוין עם קטע נוגע ללב מתוך הספר 'חסד נעורים' של צפרירה שחם-קורן, ובו תיאור של התמודדות עם אובדן הריון לפני 100 שנה. בהמשך דבריה, ביקשה ד"ר גרשפלד-ליטוין לבחון את התהליכים והתמורות שהתרחשו מול נושא אובדן ההריון הן ברמה החברתית והן ברמה הטיפולית. בתוך כך, התייחסה לאובדן בשלבי הריון שונים, הפלה יזומה לעומת הפלה לא יזומה והידע המחקרי הקיים אודות המשמעויות הפסיכוסוציאליות של אובדן הריון.

אובדן הריון יקר: על אובדן הריון בטיפולי פוריות - גב' רעות בן קמחי

במסגרת הרצאתה התייחסה גב' רעות בן קמחי לאובדנים איתם נאלצים להתמודד זוגות או נשים יחידניות העוברים טיפולי פריון, טרם הגעתם להריון המיוחל. היא תארה את החוויות הייחודיות האופייניות לאי פריון וטיפולי פוריות, תוך שימת דגש על אוכלוסיות מיוחדות והתהליכים הרלוונטיים להן. לסיום תארה את ההתמודדות עם הריון שנוצר לאחר טיפולי פריון והאובדנים שגם הוא כולל בתוכו, למרות, או לצד, האושר הנכסף.  

פאנל מסכם

בהשתתפות המרצים וד״ר רקפת יואלי: דיון במקרה לדוגמא תוך התייחסות להיבטים הרפואיים, אתיים, פרטניים הזוגיים והמערכתיים