חיפוש

Betipulnet TV: הרצאות חדשות ומומלצות לתקופת החגים

פורסם על ידי בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 41/19

ד"ר ענת פלגי הקר | הילה ארג'נטרו | עפרה אשל | רפאל יונתן לאוס

לתקופת החגים יש איכות מיוחדת שלעתים קשורה בתחושה שהזמן זז לאט יותר. יש מי שהזמן האיטי נעים להם, כיוון שהוא מייצג חופש, פניות נפשית ומנוחה. אחרים עשויים לחוות את תקופת החגים דווקא כמלחיצה בעקבות ריבוי המפגשים המשפחתיים ואווירת חשבון הנפש. אנחנו מאמינים ששתי התחושות האלו לגיטימיות וייתכן שתמצאו את עצמכם בכל נקודה אחרת על הספקטרום שביניהן. כך או כך, באם מדובר בצורך באסקפיזם או מנגד ברצון להרחיב אופקים, בשני המקרים מאגר ההרצאות המצולמות שלנו בפורטל בטיפולנט עשוי להיות בדיוק מה שחיפשתם. בברכת חג שמח קיבצנו עבורכם בגיליון הנוכחי מספר הרצאות מצולמות מימי עיון מרתקים שהתקיימו השנה. בלחיצת כפתור אחת אתם מוזמנים לנצל את תקופת החגים לטובת העשרה והעמקה של החשיבה הטיפולית. מי יודע, אולי פתאום תגלו שהזמן עובר קצת יותר מהר.

נמשיך עם ההרצאה מין מגדר שכאלה: מחשבות פסיכואנליטיות על הקבוע והמשתנה, אשר נתנה ד"ר ענת פלגי הקר. ההרצאה הועברה במסגרת יום העיון ג'נדר בטרנס מטעם המרכז לבריאות הנפש באר יעקב. בהרצאתה, ביקשה ד"ר פלגי הקר לדון מתוך מושגי המגדר והמין בשאלת יצירת חוויית הזהות היציבה. בתוך כך, ביקשה לטעון כי משימה תיאורטית זו מבנה את הפריזמה דרכה אנו מקשיבים למטופלינו ולכן היא חשובה במיוחד לפרקטיקה הפסיכואנליטית.

הרצאה מצוינת נוספת היא התערבות IPT לילדים עם ADHD, חרדה ודיכאון, אשר נתנה הילה ארג'נטרו במסגרת יום העיון לראות את הילד מבעד למסך ה-ADHD. יום העיון היה יוזמתם המשותפת של המרכז לשירות פסיכולוגי שער הנגב ומרכז מיל"ה. במהלך הרצאתה, ארג'נטרו הציגה את המודל של פסיכותרפיה בין אישית בעבודה עם ילדים אשר מתמודדים עם לקויות למידה והפרעות קשב. לדבריה, האתגרים במישור הרגשי ובמישור האקדמי שלובים זה בזה ולפיכך ישנה חשיבות עליונה במתן מענה טיפולי הולם לשניהם.

יום העיון של התכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א, פרשנות ומעבר לה: מבט רב ממדי, ביקש להציג את הדמיון והשוני בדרכים בה 6 פרספקטיבות פסיכודינמיות תופסות את מושג הפירוש ואת מה שמעבר לו. בהרצאה מאלפת מיום העיון, הציעה עפרה אשל התייחסויות לתיאור מקרה של ביון מתוך התבוננותו של ויניקוט כמו גם של ביון עצמו. אשל הסבירה כיצד ביון התקשה לחזור עם המטופלת שלו אל הכשלים הראשוניים מילדותה בעוד ויניקוט רואה ברגרסיה הטיפולית תקווה לתיקון.

נסיים עם הרצאתו של רפאל יונתן לאוס, טיפול פסיכולוגי בשירות הציבורי: הזול, המשתלם וההכרחי. ההרצאה ניתנה ביום העיון על היחסים בין מערכת בריאות הנפש לבין נפגעי נפש: אבחון, כלכלה וטיפול, מטעם הסתדרות הפסיכולוגים בישראל. יונתן לאוס בחן בהרצאתו את התפיסה הרווחת לפיה טיפול פסיכולוגי הוא שירות יקר ואת המשמעויות הנגזרות מתפיסה זו, ביניהן הניהול של המשאב בחסכנות ובחסר.

ימי העיון שאתם אהבתם