חיפוש

הפרוטוקול המאוחד: שיטת טיפול עדכנית ומוכחת אמפירית

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ד"ר ארנון רולניק מציג דיון מוקלט אשר עוסק בשיטת ה-UP: שיטה עדכנית ומעניינת ללמידת CBT. כמו כן, הדיון יעסוק בשאלה כיצד "מגיירים" את הגישה או "גורמים לה לעלות לישראל".
UP, או "הפרוטוקול המאוחד" הוא שיטת טיפול מוכחת אפירית אשר פותחה על ידי David Barlow בשנת 2004. זוהי שיטת טיפול קצרת-מועד, חוצת-אבחנות, אשר מיועדת לטיפול בהפרעות רגשיות שונות שביניהן דכאון, חרדה, התפרצויות זעם, אימפולסיביות, הפרעה דו-קוטבית ועוד. זאת, באמצעות עבודה ממוקדת על הגורמים המשותפים לכל האבחנות הללו (Underlying Factors).

ייחודו של הפרוטוקול המאוחד הוא באינטגרטיביות שלו: בעת בניית הפרוטוקול, Barlow בחר את הגישות המודרניות המוכרות ביותר, זיקק את העקרונות של כל גישה ושילב אותן לפרוטוקול מאוחד. בניגוד ל-CBT מהדורות הקודמים, שהתמקד בעבודה על מחשבות וביצירת שינוי אקטיבי, ה-UP בנוי סביב כלים של התבוננות, קבלה ואי-שיפוטיות, ומכיל שיח עשיר על חוויה, רגשות והרגשות (אם כי יש בו גם חלקים של תרגול, חשיפה והפעלה). מדובר בגישה אפקטיבית וגמישה - ניתן לשלב אלמנטים מתוך ה-UP במהלך כל טיפול שהוא, בין אם מדובר בטיפול CBT, דינאמי, התייחסותי, זוגי, ארוך או קצר-טווח, או כל טיפול אחר. בשנים האחרונות, מצאנו שה-UP מהווה דרך מהירה ובטוחה להכנס לעולם ה-CBT, ולהחשף לעקרונות שלו באופן לא-דוגמטי אך יסודי. כמו כן, באמצעות לימוד ה-UP, בעלי-מקצוע שיש להם היכרות עם עולם ה-CBT יוכלו להכיר וליישם את החידושים שהתרחשו בו בשנים האחרונות.