חיפוש

ד"ר ג'ון סטיינר משוחח עם ד"ר ענר גוברין וד"ר שרון זיו ביימן על ספרו החדש

השקת ספר
יוצרים כאן ועכשיו-שיחות על ספרים אומנות וחברה

ללא עלות (להרשמה)

ד"ר ג'ון סטיינר משוחח עם ד"ר ענר גוברין וד"ר שרון זיו ביימן על ספרו החדש

Illusion, Disillusion, and Irony in Psychoanalysis

 Routledge, 2020

יום שבת 08/08/2020 בשעה 20:30

*השיחה תתקיים בשפה האנגלית

ג'ון סטיינר הוא אחת הדמויות המשפיעות ביותר בקהילה הקליינאנית היום. ספרו מ 1993  Psychic Retreats על הבנה קליניאנית של מטופלים "תקועים" ברמות ארגון פסיכוטיות, גבוליות ונוירוטיות הפך לחלק מהקאנון של הספרות הקליניאנית.  

ספרו החדש של סטיינר אשליה, התפכחות ואירוניה בפסיכואנליזה בוחן ומפתח את תפקיד האשליה והחלימה בהקיץ בחיי היומיום ובפסיכואנליזה. שטיינר מראה כי הצורך לסגת לתוך עולם של אשליה, כדי ליצור את גן העדן האישי שלנו הוא מה שרבים מהמטופלים שלנו מנסים לעשות, ואותו דבר נכון כמובן עבור כולנו מאחר שכולנו מטופלים ולכולנו בעיות חמורות עם המציאות.

 כשהוא משתמש בדוגמאות קליניות וביצירות ספרותיות של סופוקלס, איבסן, קיטס, סרוונטס שייקספיר ואחרים סטיינר בוחן ביסודיות את ההשפעה שיש למפגש עם המציאות על אשליות שעוברות אידיאליזציה ועל ההתפכחות הבלתי נמנעת שמגיעה אחריהן.

פנטסיות בלתי מציאותיות אשר כוללות יקום חסר זמן, מובילות בהכרח להתפכחות כואבת במפגש עם המציאות הכולל מודעות לזמן, הזדקנות, ולבסוף מוות. אם האשליות מזוהות כפנטסיות ולא כעובדות הן יכולות להיות מופנמות כסימבול ולהוביל ליצירה נשגבת.  

סטיינר מראה מדוע חשוב להכיר באכזריות של המציאות, ולזהות את אופייה המטעה של האשליה, וכיצד ויתור על אומניפוטנציה הוא משימה התפתחותית משמעותית וקשה שמשוחזרת מחדש באנליזה. הבנתה של נסיגת המטופל לעולם התעתועים, והמאבק לאפשר את השפעת המציאות הן אחת המטרות המרכזיות של הטיפול האנליטי.

בשיחה נשוחח עם סטיינר על הרעיונות בספרו, כמו גם על הפסיכואנליזה הקליניאנית כיום ועל תפיסתו הטיפולית.

ג'ון סטיינר הוא פסיכואנליטיקאי מנחה בחברה הפסיכואנליטית הבריטית, מחברו של Psychic Retreats (1993), Seeing and Being (2011).

* לקבלת ההנחה על ספרו של גו'ן סטיינר לחצו כאן 

סטיינר גם ערך וכתב הקדמה לספרים:

 The Oedipus Complex Today (1989), Papers by Hanna Segal (1997), Essays on Herbert Rosenfeld (2008), and Melanie Klein’s Lectures on Technique (2017).

ההשתתפות ללא עלות אבל מותינת בהרשמה מראש