תפריט נגישות

בגוף ידיעותינו: סוד הריקוד הזוגי

  • הריקוד הזוגי טומן בחובו אוצרות של ידע המעידים על הקשר הזוגי, על אפשרויות לשינוי ועל יצירת חוויה של אמפתיה, היכרות, אינטימיות ותשוקה. ספר זה בוחן את המשמעות הפסיכודינמית של תנועת הגוף ומציע תיאוריה פסיכואנליטית מקיפה בטיפול בתנועה ומחול.

    בחלקו התיאורטי, הספר מעמיק בחקר החשיבה הדינמית וההתפתחותית בטיפול בתנועה ובמחול. הוא מתמקד בטכניקה הטיפולית, העושה שימוש בתנועת הגוף כנתון המאיר תכנים נפשיים שהודחקו או נחוו בגוף במנותק מהמיינד, כדי לייצר בעבורם מרחב לעיבוד והתרה.

    בחלקו המעשי מוצגת לראשונה פרקטיקה מקיפה לאבחון והתערבות בפסיכותרפיה זוגית בתנועה ומחול. התנועה חושפת את הדינמיקה הגלויה והסמויה ביחסים ומפגישה את בני הזוג עם סיפורי הגוף-נפש זה של זה ועם ביטויים של מיניות, התענגות, יחסי כוחות, תלות, שליטה, תחושה של "חיות" ו"מוות" ועוד.

    קונפליקטים, צרכים, משאלות בקשר, השלכות, העברות מהילדות והגנות בגוף – כל אלה נדונים, מוסברים בגילומם בגוף, בתקשורת הזוגית וביחסים האינטימיים. הספר שזור בתיאורים מתוך טיפולים ואלה חושפים את הקוראים לחוויות נפש מורכבות ולתהליכים של שינוי המתקיימים בטיפול הזוגי.

על המחברת – ד"ר עינת שופר אנגלהרד

ד"ר עינת שופר אנגלהרד, פסיכותרפיסטית ומטפלת בתנועה ומחול, מדריכה. מרצה בכירה וראש התואר השני בטיפול בתנועה ומחול בביה"ס לטיפול באמנויות באוניברסיטת חיפה, וראש התוכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באמנויות בפקולטה לבריאות ורווחה, אוניברסיטת חיפה. מרצה במכללת סמינר הקיבוצים. חוקרת, במרכז המחקר ע"ש אמילי סגול באוניברסיטת חיפה. מכהנת כעורכת משנה בכתב העת המוביל בעולם בטיפול בתנועה – Journal of Body, Movement and Dance in Psychotherapy. כיהנה כיו"ר המועצה הגבוהה לטיפול באמנויות בישראל. טיפלה בילדים ומתבגרים עם קשיים רגשיים ונפשיים ובמשפחותיהם, במשרד החינוך ועבדה ב'עמך', ארגון המספק טיפול נפשי לניצולי שואה. כיום עוסקת בפסיכותרפיה במבוגרים, וביעוץ לזוגות והורים. תחומי המחקר שלה הינם טראומה, תנועה ויחסים בזקנה, זוגיות ומיניות. מאמריה התפרסמו בכתבי עת מובילים בארץ ובעולם.

לקריאת פרק מתוך הספר 

לרכישת הספר - הוצאת מאגנס