חיפוש

אודותי

שמי אורית מרשנד, פסיכולוגית ופסיכותרפיסטית בגישה פסיכואנליטית, מוסמכת המכון להתמקדות לטיפול בגישת ההתמקדות.

האני מאמין הטיפולי שלי מבוסס על הבנה דינאמית, הקשבה מדוייקת למילים ולגוף ולמה שקורה בכאן ועכשיו. אני מאמינה שהידע לעזרה נמצא אצל המטופל ושתפקיד המטפל לסייע לו בהכרת עצמו באופן שתאפשר התמודדות וקבלת החלטות ממקום שהוא הכי קרוב לעצמו.

הטיפול כמעבדה שבה המטופל והמטפל מתבוננים בדרמה הפנימית של המטופל, כפי שהיא משתקפת ביחסים הבין אישיים, ובבחירות מקצועיות , אישיות וחברתיות. דרך הכרת מנגנון השחזור וזיהויו, נפתחות אלטרנטיבות חדשות , ועימן האפשרות להתבוננות ובחירה ממקום שהוא משוחרר יותר / נקי.

לאורך כל שנות עבודתי, נפגשתי עם מגוון רחב מאוד של קשיים, מצוקות וסבל.

מראשית עיסוקי בטיפול ליוותה אותי השאלה, "מה קורה במקום שבו נגמרות המילים?" במקום הקשה של הנפש, שלרוב יש קושי רב לדבר אותו. בתום חיפוש ארוך שכלל לימוד והעשרה של ארגז הכלים, התוודעתי להתמקדות, והחווייה היתה שמצאתי בית. התמקדות היא שיטה שפותחה על ידי יוג'ין ג'נדלין, ובמהותה היא עוסקת בהקשבה לתחושות הגוף.

לפני מספר שנים הוסמכתי כמטפלת בגישת ההתמקדות מטעם המכון להתמקדות בניו יורק, ומאז, ההתמקדות היא כלי שימושי מאוד בעבודתי עם מטופלים, בעיקר במצבים בו אנו נקלעים למבוי סתום, או שהמילים מכסות משהו שמבקש להתגלות.

אך לא רק למצבי תקיעות, ההתמקדות טובה לכל מצב וצורך להקשיב למה יש לגוף לספר לנו בנושא מסויים. לדוגמא, דני (שם בדוי), הגיע לטיפול כי לאחרונה החל לסבול מחרדות, אי שקט, דאגנות שמפריעה לו לנהל חיים סדירים.

כמו כן עסוק בבריאותו, ער לכל מיני תסמינים ומכאובים שפוקדים אזורים שונים בגופו. הוא מספר על ארוע טראומטי מילדותו, על עבודתו ועל היחסים עם בת הזוג. לכאורה לא נמצא שום טריגר לתלונות. הצעתי לו להתמקד על סימפטום טורדני במיוחד, מה יש לגוף לספר על אותו סימפטום, או ליתר דיוק, אילו תחושות עולות בקשר אליו. בתחילה לא עלתה תחושה.

לאט לאט הוא התחיל להבחין במשהו כמו אגרוף קפוץ בבטנו. הוא תיאר את האגרוף, את המתח בפרקי האצבעות. הצעתי לברך את האגרוף בשלום. הוא היסס אך הסכים. אחרי כמה מהלכים של דיוק התיאור הצעתי לו לשאול איך זה להיות האגרוף הזה? חלפו כמה שניות והמילים החלו לזרום, "בא לי לפוצץ אותם..."האם אתה יכול לראות אותם?

כן, בטח , הוא סיפר לי עליהם. אנו ממשיכים להקשיב למילים, לזיכרונות ולדימויים, ומידי פעם חוזרים לגוף, לאגרוף שבינתיים עבר טרנספורמציה וחשף פגיעות עמוקה, שגם לה אנו מקשיבים . הפנייה לגוף מעשירה את השיח, ואנו צועדים פנימה והחוצה כל אימת שזה נדרש.

דוגמא זו ממחישה כיצד בעזרת מספר צעדי התמקדות, כעס כרגש חוסם, עבר טרנספורמציה ואפשר תנועה פנימית. זוהי אומנם תנועה חלקית, אך בכל זאת תנועה המאפשרת לתנועות נוספות לבוא בעקבותיה. אני מאמינה שכאשר אנו מאפשרים לתנועה לקרות, אנו מתחברים לתנועה הטבעית , לכוח הריפוי הטבעי ולזרימת החיים לקרות.

לאחרונה עסוקה מאוד בקשר שבין יוגה והתמקדות וכיצד ניתן להעמיק ולטפל בבעיות פיזיות או נפשיות דרך השילוב בין השניים.

בזמני הפנוי מתרגלת איינגאר יוגה ומבלה עם ארבעת נכדי.

השכלה אקדמאית והכשרה

  • 2014 מוסמכת לפסיכותרפיה בגישת ההתמקדות
  • 2001-1999 לימודי המשך בפסיכותרפיה פסיכואנליטית מטעם אוניברסיטת בר אילן
  • 1996 קורס בהנחיית קבוצות מטעם תלם ובדמיון מודרך ומטפורות
  • 1988-1985 מ.א. במגמה חינוכית טיפולית , אוניברסיטת בר אילן
  • 1982-1979 ב.א. בהצטיינות במדעי ההתנהגות , אוניברסיטת בן גוריון

ניסיון מקצועי

קליניקה פרטית משנת  1997. בנוסף לעבודה בקליניקה, עוסקת בטיפול פרטני וקבוצתי  בניצולי שואה מטעם מכון ש"י

  • 2009-2002 פסיכותרפיסטית ב'עמך' תל אביב
  • 2001-2000 בית חולים לב השרון, במחלקת יום ובמרפאת חוץ
  • 1999-1989 פסיכולוגית חינוכית בשרות הפסיכולוגי של עיריית רעננה כמו כן הדרכתי בתוכנית לטיפול בילד ונוער של בית ספר לעבודה סוציאלית , אוניברסיטת בר אילן
* התוכן המפורסם בדף זה אודות המטפל הינו באחריות המטפל בלבד