חיפוש

מהו כאב? תיאוריה ופרקטיקה בבני אדם ובבע"ח

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

בתאריך ה-13.3.19 התקיים יום עיון מטעם ביה"ס להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים, של מכון מגיד- האוניברסיטה העברית. יום העיון הציע מידע מעמיק ומפורט על תחום הכאב ובחן את ההשקה שבין כאבם של בע"ח לכאבם של בני אדם. מתוך ההרצאות השונות עלה מידע חשוב שעשוי לתרום רבות הן למטפלים בעזרת בעל חיים והן למטפלים במטופלים החווים כאב מכל סוג, גם כאב שאנו מבינים אותו כפסיכוסומטי. ההשוואה בין כאב בבע"ח לכאב בבני אדם, שאינם מהווים סוגי כאב שונים זה מזה, מלמדת על המידע שניתן לפספס כתוצאה מפערים בשפה ובתקשורת. ההרצאות השונות ביום העיון הציעו למעשה, כי כפי שקשה לאדם להבין את כאבו של בעל החיים כך לאדם שהבריא קשה להבין את כאבו של המתמודד עם כאב כרוני.

פילוסופיה של כאב - ד״ר יוני יהודה

ד"ר יוני יהודה מדבר בהרצאתו על כאב ועל ההתמודדות עם חיים לצד כאב, בין היתר מתוך חוויתו האישית בהתמודדות עם פיברומיאלגיה ו-CRPS. את ההרצאה פותח ד"ר יהודה בהנחיה של תרגיל התבוננות בכאב ועבודה איתו. בהמשך, הוא סקר את ההתבוננות על סבל וכאב במהלך ההיסטוריה המחקרית, החל מנקודת מבטו המוקדמת של רנה דקארט שלא האמין שבעלי חיים חווים סבל. ד"ר יהודה הציע כי את יום העיון תנחה ההתבוננות בבעלי החיים ובהבנה שלנו את כאבם, כאשר מתוך התבוננות זו נוכל לנסות ללמוד מדוע קשה לקבל כאב שאינו מובן לנו.

ד״ר יוני יהודה מנהל בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים במכון מגיד של האוניברסיטה העברית. יהודה הוא פסיכותרפיסט, מטפל מומחה בעזרת בעלי חיים, בעל PhD בפסיכולוגיה, MEd בחינוך ומוסמך EAGALA בסיוע פסיכותרפויטי בעזרת סוסים. כמו כן הוא ליצן רפואי מוסמך, מטפל ביוגה צחוק ומוסמך בטיפול בחרדה ו-PTSD בשיטת SEE FAR - CBT. 

סימני כאב בבעלי חיים - ד״ר רחל אדלר

ד"ר אדלר הציגה סימני כאב שונים בבעלי חיים שחשוב שאלו העוסקים בעבודה טיפולית עם בעלי חיים יכירו על מנת לשמור על החיה ועל יכולותיה התרפויטיות. אדלר מסבירה כי בע"ח הסתגלו במרוץ השנים להסוות כאב על מנת לא להפגין חולשה. בכך טמונה החשיבות האדירה שבזיהוי ואבחון של כאב בבעלי חיים. הבנה זו חשובה במיוחד עבור מטפלים אשר עושים טיפול בעזרת בעלי חיים ותפקידם להוות 'שומר הראש' של בעל החיים, כפי שמגדירה אדלר.

ד״ר רחל אדלר D.V.M, וטרינרית מומחית לרפואת סוסים, בוגרת התכנית להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים של מכון מגיד. מטפלת בטיפול בסביבת סוסים מטעם EAGALA. 

כאב, אוזון וחמצן - ד״ר איל עטיאס

ד"ר עטיאס הציג בהרצאתו את הקשר ההדוק שבין כאב לחמצן ובמרכזו המאפיין המשותף לכל סוגי הכאבים - איסכמיה, או במילים אחרות מחסור בחמצן. לפיכך כאשר אנו רוצים לטפל בכאב אחד ההיבטים המרכזיים שבטיפול הוא העלאת רמת החמצן ברקמות. המחמצן הכי חזק בטבע הוא גז האוזון ולכן עליו מתבסס הטיפול שנותן ד"ר עטיאס במקרים של כאבים קשים ביותר, טיפול ה-Oxypro. לאחר הסבר מעמיק על השיטה ויתרונותיה, הזכיר עטיאס בסוף ההרצאה את הבעייתיות שיש כיום בקידום טכניקות וכלים רפואיים שמהווים תחרות לשוק התרופות, בינהן שיטת ה-Oxypro כמו גם השימוש בקנאביס. 

*ההרצאה מכילה תמונות קשות.

ד״ר איל עטיאס מומחה בכירורגיה כללית. הקים את המרכז לטיפול בפצע קשה ריפוי וברגל סוכרתית וניהל את מחלקת הטראומה בבי״ח מאיר, כפר-סבא. מרפאותיו הנוכחיות של ד״ר עטיאס מתמקדות בשיפור איכות חייהם של סובלים כרונית באמצעות פתרונות שונים ובעיקרם את שיטת Oxypro התורמת לריפוי ושיקום.

במה מטפלים כשמטפלים בכאב - ד״ר ברקת שיף-קרן

בתחילת הרצאתה מסבירה ד"ר שיף-קרן את מושג הבריאות כמצב קיום מיטבי גופני, נפשי ופסיכו-סוציאלי. הגדרה זו מתייחסת אם כן למצב כוללני של האדם הכולל את תחושתו אך איננו בהכרח מתייחס לחוסר מחלה. מתוך כך שיף-קרן מציעה כי כאב, ובמיוחד כאב כרוני, חוץ מהיותו בחלק מהמקרים עדות לבעיה פיזיולוגית או נפשית הוא לעתים גם מצב שיש ללמוד לחיות איתו. כיוון שכאב הוא חוויה סובייקטיבית, בלתי ניתנת למדידה, מטפלים בסובלים מכאב חייבים לפתח קשב, הבנה וכלים מיוחדים לפרש את כאבם ולטפל בו.

ד״ר ברקת שיף-קרן רופאה מומחית לטיפול בכאב.