חיפוש

האדם מחפש משמעות: מחשבות על הקליניקה הרוחנית דווקא עכשיו

צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 48/20

פרופ' עפרה מייזלס | ד"ר אנדרס קוניצ'זקי | ד"ר שחף ביתן | ד"ר שרון זיו ביימן | ד"ר עמית פכלר | ד"ר מירב חרמש שוסטק | פרופ' קלרה היל | אור ב. שמש

ספרו של ויקטור פראנקל, "האדם מחפש משמעות", הוא דוגמה אחת מיני רבות להתעניינות האנושית ההיסטורית במה שמצוי מעבר לממד הגשמי ולקשר שלו עם סבל וכאב נפשיים. המציאות של התקופה הנוכחית, אשר שינתה את סדרי העולם המוכרים לנו והפגישה רבים מאיתנו עם שאלות קיומיות, מדגימה גם היא את ההכרח לעסוק בסוגיות של רוח ומשמעות, דווקא בימים של קושי ומשבר. השבוע בגיליון אספנו לכם מאמרים והרצאות בנושא אשר מזכירים לנו כי רוחניות בקליניקה היא לא מילה גסה.

נפתח עם הרצאתה של פרופ' עפרה מייזלס, "הייתכן דיאלוג בין מדע פילוסופיה ורוח?", מתוך יום העיון "נפש, תודעה ורוחניות בפסיכותרפיה" של מכון מפרשים. בדבריה הדגישה פרופ' מייזלס כי לא רק שאין סתירה בין רוחניות ופסיכותרפיה, אלא שבעיניה למטפלים יש חובה מוסרית-מקצועית לגעת בנושאים אלו במסגרת הטיפול.

הרצאה נוספת מתוך אותו יום העיון ניתנה על ידי ד"ר אנדרס קוניצ'זקי והתמקדה בטרנסצנדנטיות עצמית, אשר מוגדרת כהגמשה של גבולות העצמי מתוך חיבור למשהו רחב יותר. בהרצאתו הדגיש קוניצ'זקי את הרלוונטיות של המושג לתהליכים של טרנספורמציה נפשית ובחן את האופן בו הוא נושא אלמנטים תרפויטיים.

נמשיך עם המאמר משמעות בצל הקורונה: מבט פסיכואנליטי מאת ד"ר שחף ביתן. לאורך המאמר מבקש ד"ר ביתן לתאר את המלחמה שלנו ב'בלתי ניתן להיחוות' ואת מגפת הקורונה כהזמנה להתמסר לאותה אל-ביתיות מאיימת. בטקסט שנכתב בצל הסגר הראשון הוא קורא לנו להכיר באמת הפרוידיאנית הותיקה – 'איננו אדונים בביתנו'.

נעבור כעת לשיחה מרתקת שהתקיימה בין ד"ר שרון זיו ביימן וד"ר עמית פכלר על יצור משמעות במצבי חיים משתנים. בשיחה מנסה ד"ר זיו ביימן לברר ביחד עם ד"ר פכלר את העיסוק האנושי ההיסטורי בחיפוש אחר משמעות, ואת הדרכים להתמודד עם מצבי משבר ואתגר בהם האדם נותר עם תחושת ריק וחוסר משמעות.

נמשיך עם הרצאה נוספת מיום העיון של מכון מפרשים אשר ניתנה על ידי ד"ר מירב חרמש שוסטק והתמקדה ביישומים של מיינדפולנס במסגרת פסיכותרפיה פסיכודינמית. בדבריה תיארה ד"ר חרמש שוסטק את אופן בו פרקטיקות מבוססות מיינדפולנס מאפשרות התבוננות עצמית מעמיקה ונותנות מענה לצורך בעבודה עם הגוף בטיפול.

נסיים עם סקירה לסדנא שהעבירה פרופ' קלרה היל אודות משמעות החיים בפסיכותרפיה מאת אור ב. שמש. לאורך הסדנא ביקשה פרופ' היל להבחין בין אושר לבין תחושת משמעות, לבחון ממה תחושת משמעות מורכבת ולהתבונן בה מתוך תיאוריות טיפוליות שונות.