חיפוש

ערב קליני -שילוב מיינדפולנס בטיפול: המשגה, הדגמה, תרגול

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ב-24.10.18 התקיים במכון מפרשים במכללה האקדמית תל אביב יפו ערב קליני שכולו מיינדפולנס. העקרונות של המיינדפולנס, הן התיאורטיים והן המעשיים, משתלבים אט אט בשיח הפסיכותרפויטי המערבי. ניתן לראות כיצד עקרונות אלה משתלבים הן בטיפולי ה-CBT, שעקרונותיהם דומים בהרבה מובנים, והן בשיח הפסיכואנליטי ובשדה המערכתי -משפחתי.

מחקרים רבים מוצאים את המיינדפולנס כמרכיב חוסן של האישיות, וכי פיתוח וחיזוק יכולת זו יכולה להוות גורם שמצמצם את הסיכוי לפסיכופתולוגיה ולתחלואה נפשית.

מבחינה קונספטואלית רעיון ההתבוננות העומד בבסיס המיינדפולנס יוצר "אקט פילוסופי" בכינון הסובייקט; לא עוד סובייקט שסוע בתוך הדחף והפנטזיה אלא סובייקט אשר בחלקו מוגדר על ידי האפשרות לטרנסצנדנטיות אשר מסוגלת להוות אלטרנטיבה אפיסטמולוגית ואונטולוגית כאחד לסובייקט הקרטזיאני השקוע בחשיבה או לסובייקט הפרוידיאני המשוסע בגלל החסר בהוויה.

הערב נפתח בתרגול מיינדפולנס של כלל המשתתפים בהנחייתו של מר חנן יפת, והכרה בסיסית עם המושג של מיינדפולנס. בהמשך הערב, ד"ר אסף פדרמן הציג עקרונות טיפוליים שונים, והשילוב שלהם עם מיינדפולנס במעשה הטיפולי. בחלקו השני של הערב, ד"ר רן אלמוג דיבר על האופן שבו העקרונות של מיינדפולנס משתלבים בגישה הטיפולית ACT.

הרצאתו של חנן יפת 

חנן יפת-עובד סוציאלי קליני (MSW), בוגר תכניות ההכשרה להוראת MBSR ו MBCT של אוניברסיטת Bangor בבריטניה ומכון מודע. מנחה מיינדפולנס לאנשי טיפול, צוותים רפואיים ואנשי משטרה, במרפאת שחף-המרכז הרפואי שיבא, מכון מודע ובמכון פסגות לפסיכותרפיה. רכז השתלמויות מיינדפולנס במכון מודע- למיינדפולנס מדע וחברה, מרכז סגול למוח ותודעה, בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה. מטפל בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס בקליניקה פרטית בתל אביב.

הרצאתו של ד"ר אסף פדרמן

ד"ר אסף פדרמן- מכון מודע למיינדפולנס מדע וחברה, בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה, המרכז הבינתחומי הרצליה. הקים ומנהל את התוכנית להכשרת מורי מיינדפולנס בגישת MBSR. מחזיק בתארים אקדמיים בפסיכולוגיה, לימודים בודהיסטיים ופילוסופיה. עמית הוראה באוניברסיטת חיפה, ומטפל קוגניטיבי-התנהגותי. מחבר הספר "מיינדפולנס: שינוי נפשי באמצעות אימון מוחי", אשר יצא לאור בהוצאת פרדס בתחילת שנת 2018. הספר מסכם את הגישה האינטגרטיבית לאימון במיינדפולנס ומציג את הזוית המוחית, הפסיכולוגית, ואת התרגול עצמו בשפה בהירה שתאפשר לכל אדם משכיל ללמוד את העקרונות בעצמו ולתרגל. הספר מכיל מבוא תיאורתי רחב, ושיעורים המשלבים תרגול ולמידה. בלבו של הספר שמונה פרקים מעשיים עם הנחיות פשוטות לטיפול מיינדפולנס, שלב אחרי שלב. את הספר מלוות חמש-עשרה הקלטות שמע עם הנחיות למדיטציה (בתקליטור ובאתר אינטרנט). ההנחיות עוסקות, בין היתר, באוטומטיות רגשית, עבודה עם מחשבות, "לעשות" לעומת "להיות" ותרגולים מעשיים כגון מודעות בהליכה, מרחב נשימה ומודעות פתוחה. 

הרצאתו של ד"ר רן אלמוג

ד"ר רן אלמוג - פסיכולוג קליני וד"ר לסוציולוגיה. משתמש ב-ACT - כאוריינטציה טיפולית המרכזית בעבודתו וכותב אודות ACT. הוא מרצה בתוכניות להכשרה ב-CBT - ומול צוותים טיפוליים ומוביל את תוכנית לימודי ACT במסגרת מכון מפרשים. ממקימי הסניף הישראלי של ACBS (הארגון העולמי של ACT). בעל קליניקה פרטית לטיפול פסיכולוגי. את הכשרתו בגישת ACT רכש בסדנאות עם בכירי מדריכי ACT בעולם וביניהם סטיבן הייז, קלי ווילסון, ראס האריס ועוד.