חיפוש

התמכרות בני נוער לעולם הדיגיטלי: גורמים טיפול

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

אינטרנט הוא אחת המהפכות החשובות ביותר של דורנו. בעשור האחרון, מאז כניסת הטלפון החכם, נעשה השימוש במסכים לחלק מרכזי ביותר במציאות היומיומית של כולנו, ובמיוחד של ילדים ובני נוער שלא מכירים מציאות שאין בה רובד דיגיטלי. שימוש זה הביא איתו שינויים באופן שבו בני הנוער תופסים את עצמם, חושבים, מרגישים ומנהלים מערכות יחסים. לצד זאת, שימוש אינטנסיבי במסכים חושף את בני הנוער לסיכונים משמעותיים כגון שימוש מופרז והתמכרות, אסקפיזם מהתמודדות עם אתגרים במציאות הלא-דיגיטלית, חשיפה לתוכן בעייתי (למשל פורנוגרפיה והימורים), ובריונות ברשת.

בחלק הראשון של ההרצאה, סקרנו כמה מבין ההשפעות של העולם הדיגיטלי על סיכון בני נוער, סקרנו את ממדי התופעה, התייחסנו לאבחון שלה וניסינו להבין לאן כל זה הולך בעתיד הקרוב. בנוסף, הצגנו עקרונות של עבודה ישירה עם בני נוער שעושים שימוש בעייתי באינטרנט, בעיקר (אך לא רק) במקרים של קו-מורבידיות עם חרדה חברתית, הפרעת קשב וריכוז ו/או קשיי למידה.

בחלק השני של ההרצאה, סקרנו את תפקידם המכריע של ההורים הניצבים כחיץ משמעותי ביותר לצמצום הסיכון ההתמכרותי והפוגעני של שימוש בעייתי באינטרנט. הכרנו את גישת ההשגחה ההורית באינטרנט המדריכה כיצד לייצר דיאלוג פתוח עם ילדיהם על מסכים תוך שימת לב לרמת הסיכון שהילדים נמצאים בה, והתאמת מעורבותם של ההורים לרמות הסיכון המשתנות. העקרונות של ההשגחה ההורית יודגמו בעזרת דוגמאות מניסיונו המקצועי של המרצה. בהרצאה סקרנו את העקרונות המרכזיים למטפלים בהורים של בני נוער כדי לייצר סביבה דיגיטלית בטוחה. 

ירון סלע, פסיכולוג בהתמחות קלינית. התמחה בטיפול בבני נוער ובהדרכות הורים ברשת ת.ל.מ, וכן בטיפול במבוגרים באשפוז-יום ברמת חן, שירותי בריאות כללית. דוקטורנט לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב בהנחייתו של פרופ' חיים עומר. במסגרת הדוקטורט פיתח ובחן פרוטוקול הדרכת הורים לילדים ומתבגרים הסובלים משימוש בעייתי במסכים. בעל קליניקה פרטית באזור המרכז (פתח-תקוה) לטיפול אישי בבני נוער, הורים ומבוגרים.
ירון סלע עוסק בטיפול ואבחון - בני נוער , הדרכות הורים ומבוגרים,טיפול ממוקד בהתמכרות למסכים,הרצאות וסדנאות Yaronsel@gmail.com ,054-5237040