חיפוש

פרויד בבגד ים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

בתאריך ה-6.6.19 נערך הכנס "פרויד בבגד ים 2", מטעם המרכז לטיפול רגשי במים ומכללת תל חי. הכנס ריכז תחתיו גישות טיפול שונות המערבות גוף-נפש, תנועה ומים כמרחב טיפולי אשר ניסו כולן לתת מענה לשאלה מה היא תרפיה מיטיבה וכיצד ניתן להתאים את התרפיה לעולם המשתנה. קיומו של יום העיון מבטא את המגמה אשר צוברת תאוצה בעשור האחרון לפיו המים מהווים גם מרחב וגם כלי הטיפולי. הטיפול הרגשי במים נשען על ההנחה כי למים יש יכולת ייחודית ללמד שיעורים בפתיחות, אותנטיות, משחקיות, הפחתת שליטה עודפת, חיבור לגוף, ויסות ועוד שיעורים רבים אשר נדרשים בתהליכי טיפול רגשי. 

מיצור מים ליצור יבשה, האמנם? - גב' יעל אונגר ארנוב

יעל אונגר ארנוב העלתה בהרצאתה את השאלה האם יציאתו של התינוק מהרחם, בו גדל והתפתח במשך 9 חודשים בסביבה מימית, אכן הופכת אותו בן רגע ליצור יבשה? לדבריה, הלמידה הקריטית המתקיימת ברחם ומעצבת את מוחו של האדם להמשך חייו, מושפעת ומעוצבת מהשהות בסביבה המימית. למידה זו מחווטת במוח חוויה של "ההחזקה" הראשונית אשר מגלמת בתוכה איזון, ויסות, ביטחון, תנועה חופשית ומגע מתמיד. לדבריה של אונגר ארנוב, לאורך כל חיי האדם הוא כמהה ומבקש שחזור של חוויות אלו במרחבי חיים שונים. בנוסף לכך האדם מורכב ממערכת גופנית אשר נשענת על היותו יצור מים במקור וכפי שרבים מאיתנו למדו 70% מהגוף הוא מים. אונגר ארנוב טענה כי השילוב הזה בין הכמיהה הראשונית והפיזיולוגיה הגופנית "מחפשים" קרבה וחיבור למים. מתוך כך הציגה את רעיון ה"ייבוא" של איכויות המים, אל הטיפול הרגשי המתקיים ביבשה והציעה התבוננות על בני אדם כיצור המשלב איכויות מים ויבשה גם יחד.

יעל אונגר-ארנוב עו"סית קלינית ופסיכותרפיסטית, מתמחה בטיפול בטראומה וחרדה מפתחת שיטת WT ומחברת הספר "מים עד נפש".

Attachment : גזירה או בחירה - ד"ר ליאת אילון

ד"ר ליאת איילון בחנה את רעיון ההתקשרות מנקודת מבט מוחית והציעה כי ישנה אפשרות לשינוי סגנון ההתקשרות בתוך תהליכי פסיכותרפיה. ביחס לכך, איילון הציעה להשאיל את איכויות המים ובעיקר את התנועה והזרימה, בתור מעודדי שינוי ופלסטיות במערך הגוף-נפש. גמישות זו מאפשרת שינוי ב'תלכידי הזכרון' הראשיתיים, אשר יצרו את סגנון ההתקשרות ובכך מתאפשרת תנועה במערך ההתקשרות. את הרצאתה סיכמה ד"ר איילון בציטוט של גתה אשר קורא לטפל באנשים לפי מה שהם יכולים להיות ולא היכן שהם נמצאים כיום.

ד"ר ליאת אילון הינה דוקטור לפסיכולוגיה, חוקרת מוח, מרצה באקדמיה ומטפלת בפרקטיקה פרטית.

מגרש המשחקים הרטוב - גב' מלי תורג'מן

מלי תורג'מן נתנה הרצאה אשר ביקשה לבחון את הרעיון ההתפתחותי לפיו הגיל הרך מהווה את 'הפאזה הרטובה' של בני אדם ואילו ההתבגרות את 'הפאזה המתייבשת' שלנו. הרעיון מאחורי שתי הפאזות הללו מתייחס להוויה הרטובה כמשחקית, יצירתית, תנועתית ואינטואיטיביות אל מול ההוויה היבשה כהישגית, דאגנית, שיפוטית ומנותקת מהגוף. תורג'מן הגדירה את האתגר הטיפולי בצורך לשמר 'איכויות מים' עבור האדם לאורך החיים כך שייתאפשר לו לחיות בהוויה מאוזנת. בהמשך היא תיארה שיעורים אותם ניתן ללמוד מן המים, הסביר כיצד אלו מסייעים לטפל בילדים ופירטה בהרחבה על רעיון ה-Water Play.

מלי תורג'מן תרפיסטית באמנות, מורה בשיטת אלבאום, מפתחת פרוטוקול WT (ווטר-תרפיה) לילדים ונוער, מדריכה ומטפלת.

אדוות החיים אל המוות: ליווי סוף חיים במרחב המיימי - גב' אוסי שטיין

בהרצאתה פתחה אוסי שטיין דלת אל תחום משמעותי אך לא מדובר על פי רוב בפסיכותרפיה - ליווי סופני. לדבריה, המוות כפי שהוא מתקיים כיום, רחוק מלהיות מנוהל ומטופל בצורה מיטיבה. לרוב הוא רחוק ומורחק, מתקיים בדלתיים סגורות בבתי החולים, בודד ומלא מאבקים. בהרצאה הציגה שטיין את האתגרים השונים העומדים בפני הנוטה למות ומשפחתו, לצד אתגרי המטפל אשר מלווה את התהליך. בהמשך, הציגה שטיין פרוטוקול בשיטת WT לליווי סופני במרחב המיימי, בהתבוננות על התהליך מפרספקטיבה של גוף, נפש ורוח. 

אוסי שטיין- מאסטרית מים, מורה בכירה בארץ ובעולם לתרפיות מים, מפתחת שיטת WT ומחברת הספר "מים עד נפש".

מים מטבעם לזרום, להתעבות ולהספג: מפגש עם טבע מרפא ומיזוג תרבויות - מר עופר רוזנטל

מר עופר רוזנטל הרצה על מסעות מים מרפאים אותם הוא מנחה ומלווה ברחבי העולם בעשור האחרון. בינם מסעות משותפים ליהודים ופלסטינאים בים המלח, מסעות טיפול בהונגריה ובתאילנד, בבריכה געשתית בפורטוגל ועוד רבים אחרים. מתוך חוויותיו במסעות אלו דיבר רוזנטל על האיכות המרפאה והבינלאומית של המים, כמו גם על יכולתם להצמיח בני אדם ולחבר ביניהם. את ההרצאה סיים רוזנטל בתרגיל חווייתי ומודרך על מנת לחבר את קהל השומעים לאיכויות אלו.
עופר רוזנטל מטפל מים בכיר, בעל תואר בפסיכולוגיה, מורה לתרפיות מים, מלווה מסעות מים בתאילנד, פורטוגל, ירדן, ים המלח ועוד.

STREAM זרימה בתנועה וקשב לחיים - ד"ר מירב טל מרגלית

ד"ר טל מרגלית נתנה הרצאה אשר כללה סדנה חוויתית שמטרתה הייתה לאפשר חוויה של מים במרחב היבשתי. הסדנה החוויתית כללה התנסות בחווית הישענות, בעבודת תנועה עם מוזיקה ובהדמייה של חווית מים ורחם ביבשה. כל האלמנטים הללו למעשה מצויים בתוך שיטת Somatic Therapies, Resilience Enhancment, Awerness and Movement Therapy, אשר אותה הציגה ד"ר טל מרגלית במיוחד ביחס לעבודה עם נפגעי טראומה ועבודה כלפי חוסן. בהמשך הרצאתה ד"ר טל מרגלית הציגה את תפיסתה לגבי האיכויות המרפאות והייחודיות של המים בטיפול פסיכותרפיוטי.

ד"ר מירב טל מרגלית מטפלת בתנועה, מדריכה ופסיכותרפיסטית, מומחית בטיפול בטראומה בשיטת SE, מפתחת שיטת STREAM תנועה וקשב לחיים.