חיפוש

צילומי יום העיון: משפחה בהתמכרות או התמכרות במשפחה?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

בתאריך ה-26.11.19 נערך יום העיון "משפחה בהתמכרות או התמכרות במשפחה" במכללה האקדמית ת"א-יפו. יום העיון היה פרי יוזמתם המשותפת של האגודה הישראלית לטיפול משפחתי וזוגי ומכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה. יום העיון הוקדש לעבודה הטיפולית עם משפחות בהן בן משפחה סובל מהתמכרות לחומרים פסיכואקטיביים או התמכרות התנהגותית. בתוך כך, ההרצאות שונות בחנו את הדפוסים המשפחתיים הנקשרים בהתמכרות של בן משפחה והציעו התערבויות טיפוליות לעבודה עם משפחות אלו. את היום פתחה ד"ר שרון זיו ביימן.

משפחות והתמכרות: אשמה, אמביוולנטיות והחלמה - נעם ישראלי ורחלי זיגל

בפתיחת יום העיון, הציגו נעם ישראלי ורחלי זיגל את קווי המתאר של דפוסים המתרחשים במשפחות אשר מתמודדות עם התמכרות של בן משפחה. במרכז הדיון עמד הדפוס האמביוולנטי, אשר מאפיין יחס דואלי של המשפחה כלפי המתמכר ושל המתמכר כלפי המשפחה. בתוך כך, לעתים קרובות ישנן תחושות אשמה במשפחות אלו, עקב הזיהוי של קשר בין דפוס משפחתי מסוים להתנהגות ההתמכרותית, כאשר אשמה זו פוגעת במרבית מן המקרים ביכולתה של המשפחה לסייע להתמודדות עם ההתמכרות.

"משפחה שכזאת" - ד"ר דורית יודשקין פורת

במסגרת הרצאתה, ביקשה ד"ר דורית יודשקין פורת להתייחס לנושא של טיפול בנוער הסובל מתחלואה כפולה ולהציג 3 מקרים. ד"ר יודשקין פורת ציינה כי בטיפול בכל הפרעה פסיכיאטרית, אך במיוחד בתחום התחלואה הכפולה, ישנה חשיבות מירבית להתייחסות לסביבה בה הילד חי ולמשפחה בה הוא גדל. בדבריה, הביאה את השימוש בהערכה משפחתית כפריזמה להבנת הפסיכופתולוגיה.

הורים כסובייקט: מודל לעבודה טיפולית עם הורים לילדים הסובלים משימוש בחומרים פסיכואקטיביים - ד"ר קרן גואטה

ד"ר קרן גואטה עסקה בהרצאתה בגישה טיפולית הכוללת הכרה ויצירת שותפות עם הורים לילדים המתמודדים עם בעיות של שימוש בחומרים פסיכואקטיביים ובעיות נפשיות נוספות. בתוך כך, ביקשה להציג מודל טיפולי הרואה בהורים סובייקט, בניגוד למודלים המתבוננים בהורה כאובייקט שכשל או משאב להחלמתו של ילדם. המודל נשען על חמלה עצמית, מודלים נרטיביים והתערבויות וירטואליות לתמיכה. ד"ר גואטה ציינה כי העבודה הטיפולית בתוך מודל זה, מבקשת לתקף את חווית ההורות הייחודית והמורכבת במצבים משפחתיים אלו ולהתייחס לפגיעה בזהות ההורית. 

משפחתי וסמים אחרים - ד"ר אמנון מיכאל

הרצאתו של ד"ר אמנון מיכאל עסקה בתופעה הרחבה של שימוש בחומרים פסיכואקטיביים במערכת המשפחתית. בדבריו, ביקש ד"ר מיכאל להבחין בין שימוש בסמים הממלא תפקיד מערכתי אל מול שימוש פרטני, ותיאר את ההבדלים בין משפחות "תומכות התמכרות" לבין משפחות "תומכות החלמה". במסגרת ההרצאה נידונו תמות משפחתיות מרכזיות במצבי התמכרות (גבולות, הכחשה, בושה וכו') והוצגו מודלים תיאורטיים להבנת ההתמכרות במשפחה ולעיצוב ההתערבות הטיפולית במשפחות אלה.

פאנל מסכם

דברי פתיחה

  • ד"ר שרון זיו ביימן