חיפוש

גישות ושיטות און-ליין בטיפול, בייעוץ ובאימון

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ב-8.5.2018 התקיים במרכז הרפואי שיבא בתל השומר כנס "טיפול און-ליין גישות ושיטות נתמכות אינטרנט בטיפול, בייעוץ ובאימון". הכנס אורגן על ידי "אמציה" והונחה ע"י ד"ר חיים וינברג, וד"ר ארנון רולניק. הכנס כלל מגוון הרצאות מעניינות מאנשי מקצוע העוסקים בתחום: ד"ר חיים וינברג, ד"ר ארנון רולניק, גילי אגר, יפעת איתן פריסקו, רקפת קרת קרואני וד"ר סני גורדון בר. חלק מההרצאות צולמו ומובאות כאן עבורכם באדיבות המארגנים והמרצים.

דברי פתיחה - ד"ר ארנון רולניק

מהספה למסך: האם נחוצה תיאוריה חדשה? - ד"ר חיים וינברג

במסגרת ההרצאה הובהר הדמיון והשוני בין טיפול און-ליין לטיפול פנים-אל-פנים, תוך התייחסות להתעלמות של מטפלים העוסקים בטיפול און-ליין מהבדלים קטנים אך משמעותיים בתהליך הטיפולי. כמו כן, דיבר ד"ר חיים וינברג על צורך בתיאוריה חדשה ובהכשרה מיוחדת לסוג זה של טיפול, תוך דגש מיוחד על היישומים והמשמעויות בטיפול קבוצתי און-ליין.

 דר' חיים וינברג, פסיכולוג קליני המתגורר בקליפורניה מזה 12 שנים. מטפל קבוצתי מוסמך ואנליטיקאי קבוצתי. הקים וניהל תכנית דוקטורט ייחודית עם דגש על טיפול קבוצתי המשלבת למידה מרחוק בבית הספר המקצועי לפסיכולוגיה בסקרמנטו. כתב וערך 6 ספרים בנושאים של הלא מודע החברתי, הקבוצה הגדולה וקבוצות באינטרנט, ופרסם עשרות מאמרים על טיפול קבוצתי בכתבי עת מדעיים. מחבר הספר הפרדוקס של קבוצות אינטרנט, בהוצאת אמציה (בעברית) ובהוצאת Karnac לונדון.

יצירת יחסי אמון בעבודה דרך Videoconferencing - גב' רקפת קרת קרואני

בטיפול וייעוץ יצירת אמון (Trust) הוא תהליך מורכב, על אחת כמה וכמה כאשר התקשורת מתווכת דרך מסך. בהרצאה תיארה קרת קרואני את המאפיינים הייחודיים של פלטפורמת הווידיאו, תוך הבחנה בין אמון קוגניטיבי ורגשי, כמו גם את הדרכים להתמודדות עם מגבלות העבודה מרחוק ולניצול יתרונותיה.

רקפת קרת קרואני, יועצת ארגונית ומנחת קבוצות משנת 1993, יועצת למנהלים דרך פגישות אישיות וקבוצתיות המתבצעות בחדרי וידיאו, מנהלת משותפת ומרצה בתוכנית להנחיית קבוצות בארגונים במרכז הבינתחומי בהרצליה, דוקטורנטית בפסיכולוגיה החוקרת יצירת אמון ותהליכים קבוצתיים בחדרי וידיאו.

רחוק מהעין קרוב ללב: על בחירה ואחריות באימון (Coaching) - ד"ר סני גורדון בר

האימון מתבסס על העקרונות (הפילוסופיה) של עידוד אחריות ובחירה, ומיזעור התלות. בהרצאה ביקשה ד"ר גורדון בר לבחון האם ישנה הלימה בין האימון מרחוק ובין עקרונות אלה. בנוסף, נסקרו היתרונות, הקשיים והאתגרים שהאימון מציב בפני יחידים, קבוצות, תכניות הכשרה ובפני הפרופסיה בכללותה.

ד"ר סני גורדון בר, פסיכולוגית קלינית ליחידים, לזוגות ולקבוצות, חוקרת תחום האימון, בוגרת הכשרה של טיפול בודהיסטי למטפלים, MCC מטעם ארגון האימון הבינלאומי, ו-MCIL מטעם לשכת המאמנים בישראל, מכשירה ומדריכת מאמנים במכללת Coachme, מרצה בבית הספר לריפוי בעיסוק באיניברסיטת חיפה, חברת פסיכואקטיב.

"לגופו של קשר": האפשרויות של שימוש בטכנולוגיה בטיפול לפי גישות Interpersonal Neurobiology - ד"ר ארנון רולניק

לדבריו של ד"ר קולניק, הטיפול דרך מסך מהווה הזדמנות לחקור כיצד העדרו של הגוף משפיע על התקשורת בין המטפל והמטופל. כנגזר מתיאוריות פסיכואנליטיות עדכניות, במסגרת הרצאתו סקר את האופנים בהם תקשורת של "מוח ימני למוח ימני" (Non-Verbal Communication) יכולה להתרחש גם בטיפול מרחוק. בהמשך ההרצאה, התמקד ד"ר רולניק בדרכים להביא ייצוגים גופניים לתוך המפגש הווירטואלי, בעזרת התערבויות ה"מדברות ישירות עם הגוף" כמו ביופידבק וטיפול פסיכופיזיולוגי.

ד"ר ארנון רולניק, פסיכולוג קליני בעל רקע נרחב במגוון אסכולות בפסיכותרפיה, בוגר תכנית הידברות של המכון האנליטי בירושלים, מדריך בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מעל שלושים שנה מנהל קליניקה שבה הוא משלב טכנולוגיה ופסיכולוגיה כדי להביא למטופלים אפשרויות מגוונות יותר להיות במגע עם המטפל ועם תכני הטיפול.