תפריט נגישות
חיפוש

Self Awareness - מודעות עצמית

"דע את עצמך"; "אני חושב משמע אני קיים"; "אם אין אני לי- מי לי?"

ציטוטים עתיקים אלו מזכירם לנו כי מודעות עצמית אינה רק  טרנד אופנתי חדש, אלא סוגיה המעסיקה את האנושות מזה אלפי שנים. מהי מודעות עצמית? מדוע קשה כל כך להכיר את עצמנו? כיצד מפתחים מודעות עצמית וכיצד היא משפיעה על חיינו?

מהי מודעות עצמית?

"הוא ממש לא מודע לעצמו", אנחנו יכולים לומר על אדם אשר מתלבש בצורה מאוד לא אופנתית או מתנהג בגסות רוח ואינו מבין את השפעות התנהגותו על הסביבה.

ואכן, מודעות עצמית מורכבת הן מיכולתנו לזהות את עצמנו והן מהיכולת להקנות משמעות למאפיינינו. ברמתה הבסיסית ביותר, מודעות עצמית מבוססת על היכולת לשייך לעצמנו מצבים גופניים ונפשיים (כעס, התרגשות). בשלב מתקדם יותר, כוללת המודעות העצמית יכולת לשייך לעצמנו מאפיינים ודפוסי התנהגות יציבים יותר, להכיר בהשפעתם על הסביבה ולהשוות אותם לנורמות חברתיות. כלומר, יכולתו של האדם לזהות כי הוא צועק ברגע נתון אינה מייצגת רמה גבוהה של מודעות עצמית, בעוד שיכולתו של אדם להעיד על עצמו כי הוא רגזן וכי הוא נוטה לכעס כאשר הוא חש מתוסכל ופגוע- מעידה על רמה גבוהה יותר של הכרות עם העצמי.

 

רעיון המודעות העצמית מושתת על שלוש תפיסות בסיסיות:

לאדם יש עצמי: תפיסה זו, טריוויאלית ככל שתשמע, מניחה את הבסיס למודעות העצמית: ללא הכרה בקיומו של מבנה נפשי המכונה 'עצמי' וכולל מאפיינים מסויימים- לא ניתן כלל לדבר על יכולת למודעות עצמית.

העצמי ניתן להתבוננות: קיומו של עצמי אינו מבטיח את יכולתו של האדם להתבונן בו: תיאוריות פסיכולוגיות רבות מניחות כי איננו מודעים לחלק גדול מהעצמי שלנו (דחפים, פנטזיות) עקב שימוש במנגנוני הגנה שונים, אך בו זמנית מציעות כי העצמי ניתן להתבוננות וחקירה באמצעות תהליך טיפולי.

העצמי הוא מבנה יציב: מודעות עצמית היא למעשה היכולת להכיר את עצמנו, אך יכולת זו תהיה חסרת ערך אם נתפוס את העצמי כדבר משתנה תמידית.

כיצד מתפתחת מודעות עצמית?

כפי שניתן לראות, היכולת למודעות עצמית מבוססת, קודם כל, על היכולת לזהות את העצמי. היכולת לומר "זה אני" נראית אולי כיכולת מובנת מאליה, אך בפועל מדובר ביכולת מורכבת: התינוק אינו מגיע לעולם עם 'עצמי' מובחן, אלא מפתח לאורך שנות חייו הראשונות יכולות כחווית עצמי הנפרד מאחרים, זיהוי עצמו במראה וכד'. הפעוט לומד לזהות את עצמו דרך התנסויותיו הגופניות והפידבקים המתקבלים מסביבתו, אך היכולת לזהות מאפיינים אישיותיים, דפוסי התנהגות ודפוסי יחסים בין אישיים היא יכולת מורכבת הרבה יותר.

כפי שהתבוננות במראה היא הדרך להכיר את גופנו, כך הדרך להכיר את נפשנו היא התבוננות פנימית. אלא שיכולת זו אינה אינטואיטיבית כהכרות עם גופנו: היכולת לזהות רגשות, לשייך אותם להתנהגויות ולהבין כיצד אלו משפיעות על סביבתנו נרכשת באמצעות הנחיה והכוונה של הורינו. משפטים יומיומיים כ"נורא מעליב שהוא קרא לך טיפש" ו"אתה מאוד כועס עכשיו אבל אני לא מרשה לך להרביץ" מבנים את יכולתנו להכיר ברגשותינו ומחשבותינו ולזהות את האופן בו הם משפיעים על ההתנהגות והסביבה. בגילאים מאוחרים יותר, יכולת בסיסית זו מאפשרת לנו להעמיק את הכרותנו עם עצמנו.

כיצד משפיעה מודעות עצמית על חיינו?

ההכרות עם רגשותינו, מחשבותינו ודפוסי התנהגותינו עשויה להיות גם מכאיבה ומערערת, ורבים מאיתנו בוחרים באופן בלתי מודע להשאר בלתי מודעים לאספקטים הפחות חיוביים באישיותנו. עם זאת, הצורך בפיתוח מודעות עצמית אינו רק צורך 'טרנדי' אלא צורך בפיתוח היבט החיוני להיבטי חיים רבים:

בחירות חיים: לאורך חיינו אנו עומדים בפני בחירות משמעותיות ככניסה למקום עבודה, נישואין, הבאת ילד ועוד. כאשר בחירות אלו נעשות מהסיבות הלא נכונות וללא מודעות לגורמים העומדים מאחוריהן, עשויות תוצאותיהן להיות מכאיבות ואף הרסניות: הסטודנט אשר בוחר תחום לימודים ללא מודעות לכך שהוא בוחר לפי רצון הוריו ולא לפי רצונו; הזוג הבוחר להביא ילד "כי כולם כבר בהריון" ולא מתוך בשלות אמיתית... מודעות למניעי ההתנהגות ולרגשות  העומדים מאחורי בחירות מסייעת בעריכת בחירות מושכלות ומתאימות יותר.

שינוי והגשמה עצמית: ללא הכרות עם רצונותינו והגורמים המגבילים אותנו, בלתי אפשרי להציב יעדים ופעול להשגתם. מודעות עצמית להיבטים אלו עשויה להיות מכאיבה- קל יותר להגיד שאיני נרשם לאוניברסיטה כי "שום דבר לא מעניין מספיק" מאשר להודות שאיני בטוח ביכולותיי האקדמיות.

יחסים בין אישיים: אחד ה'סימפטומים' לחוסר מודעות הוא העברה התמידית של האחריות לאנשים אחרים- לא מצאתי זוגיות? כל הנשים שטחיות. מפטרים אותי שוב ושוב? בטח מקנאים בי על יכולותיי. מודעות עצמית למגרעות ומגבלות אישיות היא לא תמיד נעימה, אך מאפשרת להשיג הבנה ושליטה טובה יותר בדפוסי התנהגות בעיתיים.
 


ביבליוגרפיה

Self-awareness revisited: Reconsidering a core value of the counseling profession, Hansen, James T., Journal of Counseling & Development. Vol 87(2), Spr 2009, 186-193.

Notes on self awareness development in early infancy, Geangu, Elena, Cognitie Creier Comportament. Vol 12(1), Mar 2008, 103-113.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי