תפריט נגישות
חיפוש

Schizophrenia and heredity - סכיזופרניה ותורשה

סכיזופרניה הנה הפרעה מקבוצה המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות אשר משפיעה על היבטים רבים בחיי הפרט. מדובר בהפרעה מורכבת אשר עולם המדע נמצא בחקירה מתמדת לגבי הסיבות לפריצתה ודרכי הטיפול בה. למרות שנראה כי רב הנסתר על הגלוי, מחקרים רבים מראים כי קיים קשר חזק בין סכיזופרניה ותורשה

סכיזופרניה ותורשה – אודות ההפרעה

סכיזופרניה הנה הפרעה אשר משפיעה באופן נרחב על האדם ויכולותיו. לרוב ההפרעה מתפרצת במסגרת התקף פסיכוטי במהלכו מתערערת תפיסת המציאות של הפרט. מצב זה כולל מה שמכונה סימפטומים חיוביים כגון דלוזיה (מחשבות לא הגיוניות) או הלוצינציה (תפיסת גירויים חושים שאינם קיימים). כמו כן מופיעים סימפטומים שליליים הכוללים בעיקר ירידה ביכולות הקיימות, כגון רגש דל, התדרדרות ביכולות הקוגניטיביות, דיבור מצומצם, חוסר מוטיבציה כללי ועוד. סימנים אלו עשויים להוביל למצוקה רבה ולבידוד חברתי. סכיזופרניה מוגדרת כמחלה שהריפוי ממנה אינו מלא, וכחלק מכך היא מצריכה התמודדות מתמשכת וטיפול נלווה, בין היתר במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי לגבי מתן תרופות אנטי פסיכוטיות לצד פסיכותרפיה ומסגרות של שיקום נפגעי נפש מסוגים שונים.

כיום, הקשר בין סכיזופרניה ותורשה מוגדר כיום כאחד ההסברים המרכזיים לפריצת ההפרעה.

סכיזופרניה ותורשה – מחקרים גנטיים

הקשר בין סכיזופרניה ותורשה נוסח לראשונה כבר בסוף המאה ה 19, כאשר אחד מחוקרי הסכיזופרניה הראשונים, הפסיכיאטר אמיל קרפלין, ציין כי למטופלים רבים שאובחנו עם ההפרעה (שכונתה בזמנו דמנציה פרקוקס), בני משפחה אשר מתמודדים עם התקפים פסיכוטיים. ואכן, עשורים רבים לאחר מכן, הקשר בין סכיזופרניה ותורשה אושש באמצעות מחקרים שונים בתחום הגנטיקה, אשר מראים כי הסיכוי לחלות בסכיזופרניה גבוה משמעותית בין בני משפחה. סיכוי זה הולך וגובר ככל שמדובר בבני משפחה מדרגת קרבה גבוהה יותר. בעוד שבאוכלוסייה הכללית הסיכוי ללקות בסכיזופרניה עומד על 0.3% - 0.5%, הסיכוי של אדם ללקות בסכיזופרניה כאשר אחד מהוריו לוקה בה עומד על 5% - 15%. כאשר שני ההורים מאובחנים עם ההפרעה הסיכוי עולה ל 15% - 55%. מחקרי סכיזופרניה ותורשה אשר השוו את המתאם בין תאומים זהים לעומת תאומים לא זהים, מצאו כי התחלואה בין תאומים זהים עומדת על מתאם של 35% - 55%, לעומת מתאם של 5% - 15% בין תאומים לא זהים. ככל שמדובר בסכיזופרניה חמורה יותר, כך עולה המתאם. נמצא כי סכיזופרניה ותורשה מסבירה בין חמישים לשבעים אחוז מהשונות, כלומר שכשלושים עד חמישים אחוז מהמקרים ניתנים להסבר על ידי גורמים אחרים.

סכיזופרניה ותורשה – שילוב של מספר גורמים

לצד הקשר בין סכיזופרניה ותורשה נמצאו גורמים נוספים אשר קשורים לפריצתה. למשל, גורמים ביולוגיים, בייחוד המאזן של חומרים כימיים שונים במוח (כגון דופמין ונוראפינפרין), או גורמים פסיכו-חברתיים, כגון סביבת חיים כאוטית ומציפה בגיל מוקדם, אשר לפי גישתו של טיפול פסיכודינמי לא מאפשרת התפתחות תקינה של תפקודי האגו. חשוב לציין כי אף גורם למחלה לא חוזה בוודאות את פריצתה. החיפוש הוא אחר גורמים אשר מעלים את הסבירות שבמקרים מסוימים תתפרץ ההפרעה. נהוג לשער כי ההפרעה מתפרצת במקרים בהם קיים שילוב של מספר גורמים. למשל, כאשר קיים שילוב של גורמים גנטיים עם גורמים ביולוגיים או פסיכו-חברתיים.


ביבליוגרפיה

אליצור, א., טיאנו, ש., מוניץ, ח. ונוימן, מ. (2003). פרקים נבחרים בפסיכיאטריה, תל אביב: הוצאת דיונון, מהדורה רביעית.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי