תפריט נגישות
חיפוש

Rage outburst - התפרצות זעם

התפרצות זעם הנה מצב של תגובת כעס עוצמתית ובלתי נשלטת. התפרצות זעם נפוצה מאוד בקרב ילדים צעירים, כאשר במקרים מסוימים התפרצות זעם מופיעה גם בבגרות. לעומת התפרצות זעם בילדות הנחשבת במקרים רבים לנורמטיבית, התפרצות זעם בבגרות מחייבת התייחסות מהירה בשל פוטנציאל הסיכון שלה לפרט ולסביבתו.

התפרצות זעם – שני צדדים לכעס

כעס הנה תגובה רגשית בריאה אשר חשוב לבטא אותה. כעס מאפשר לנו להציב גבול סמכותי, מסייע לנו לאמץ עמדה של אסרטיביות, ולשמור על עצמנו ואחרים במצבים שונים. במקרים אחרים כעס מהווה שופר לרגשות עוצמתיים, למשל פגיעה או חשש. התפרצות זעם מתארת מצב בו תחושת הכעס נעשית עוצמתית ויוצאת משליטה. בגיל הילדות, ובייחוד בשנים 2 - 4 (גיל שנתיים הנורא) התפרצות זעם הנה תופעה נורמלית. ילדים בגיל זה לומדים להיות יותר עצמאיים ובודקים את גבולות הסביבה באשר למידה בה זו תעטר לדרישותיהם. בשנים אלו, התפרצות זעם מבטאת קושי בעמידה בתסכולים ובהכלה של עוצמות רגשיות, תהליכים שנמצאים בבנייה מתמדת בתקופה זו. בשנות הבגרות, התפרצות זעם הנה פחות נורמטיבית אך עדיין עשויה להופיע, למשל ביחסי זוגיות ובמשפחה, במקום העבודה או על הכביש. התפרצות זעם בבגרות מחייבת התייחסות ולעיתים טיפול, על מנת לשמור על האדם וסביבתו מהשלכות מזיקות של ההתפרצות.

התפרצות זעם – חשיבותם של אבחון וטיפול

בילדות, הורים עוזרים לילדיהם "לעבור בשלום" התפרצות זעם ולהירגע. נוכחות ההורים מסייעת לילדים לפתח מודעות לרגשותיהם, ומלמדת אותם להתארגן מול הצפה רגשית ותסכולים מול הסביבה. כאשר התפרצות זעם הנה ממושכת ומופיעה בתדירות גבוהה מומלץ לפנות אל אבחון פסיכולוגי אשר יסייע להבין את מקור ההתפרצות. התפרצות זעם עשויה להתבטא כחלק ממצבי דיכאון או הפרעות קשב וריכוז לסוגיהן. כמו כן התפרצות זעם עשויה לרמז על עומס או משבר נפשי ובמקרים אחרים על הפרעה נפשית כגון הפרעת אישיות אנטי סוציאלית או פוסט טראומה כלשהי. מקורה של התפרצות זעם אף עשוי להיות נוירולוגי, כאשר בזקנה התפרצות זעם עלולה להופיע במסגרת תהליכי דמנציה או אלצהיימר. הטיפולים המקובלים כוללים פסיכותרפיה לסוגיה, הדרכת הורים או טיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות

 


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי