תפריט נגישות
חיפוש

Psychosis - פסיכוזה

פסיכוזה היא הפרעה מנטלית בה המחשבות, התגובות הרגשיות, היכולת לתפוס נכון את המציאות והיכולת לתקשר עם אחרים נפגעת באופן משמעותי המביא לפגיעה ביכולת ההתמודדות עם המציאות. ארבעת מאפייני הפסיכוזה המרכזיים הם:

בוחן מציאות לקוי: היכולת לתפוס את המציאות וגבולותיה כפי שהם נפגעת באופן משמעותי: היכולת להפריד בין גירויים פנימיים לחיצוניים (למשל בין מחשבות לעובדות) נפגעת, וכך גם היכולת לתפוס את הקשר בין העצמי לסביבה.

הלוצינציות: עיוותים תפיסתיים המביאים לתפיסת גירויים (קולות, ריחות, מראות) שאינם קיימים במציאות.

דלוזיות: אמונות ורעיונות מוזרים כתחושת נרדפות על ידי שדים, אמונה בכוחות על טבעיים וכן הלאה.

אילוזיות: פירוש שגוי של גירויים במציאות. לדוגמא, האדם שומע היטב את קריין החדשות אך מאמין כי הוא משדר אליו מסרים סמויים.

התפתחות פסיכוזה

פסיכוזה אינה הפרעה נפשית אלא מצב אשר מופיע כחלק מהפרעות נפשיות. פסיכוזה מופיע בדרך כלל כחלק מההפרעות הפסיכוטיות שביניהןסכיזופרניה, הפרעה סכיזואפקטיבית, והפרעה דלוזיונית, אך עשויה להופיע גם אצל חלק מהסובלים מהפרעות מצב רוח כבמקרים של דיכאון פסיכוטי ומאניה עם מאפיינים פסכיוטיים. כמו כן, פסיכוזה עשויה להתעורר בקרב חלק מבעלי האישיות הגבולית, ובפרט במצבי מתח ומצוקה קיצוניים או באינטראקציות בין אישיות המלוות רגשות עוצמתיים.

פסיכוזה מופיעה בדרך כלל כחלק מהפרעה נפשית מקיפה יותר, אך עלולה לפרוץ גם על רקע של מצבים אורגניים כפגיעת ראש או גידול הלוחץ על איזורים מסוימים במוח. כמו כן, פסיכוזה עשויה להופיע על רקע שימוש בחומרים פסיכואקטיביים כסמים, אלכוהול ותרופות מסוימות.

מצבי פסיכוזה שונים זה מזה בביטוייהם ועוצמתם, כאשר פסיכוזה שכיחה במיוחד היא פסיכוזה המערבת תחושת גדלות ("אני המשיח", "יש לי תפקיד ייחודי להצלת האנושות") ומחשבות רדיפה ("רוצים לפגוע בי", "רוצים לשדוד ממני פטנט ייחודי שהמצאתי"). בהתאם, פסיכוזה עשויה להתבטא בהתנהגות מוזרה ביותר הכוללת פחד עז מהסביבה, תוקפנות מילולית וירידה בעכבות המיניות. למרות זאת, חשוב לציין כי על אף המיתוס לפיו פסיכוזה עומדת בבסיס התנהגויות אלימות קיצוניות- מרבית הפשעים האלימים אינם מבוצעים על ידי אנשים פסיכוטיים אלא על ידי אנשים בריאים בנפשם.

פסיכוזה: טיפול ושיקום

במרבית המקרים, פסיכוזה ניתנת לטיפול באמצעות תרופות אנטי פסיכוטיות אשר מאזנות את ההולכה העצבית של החומרים האחראיים להופעת הפסיכוזה. כאשר הפסיכוזה חריפה ומלווה בהתנהגות בלתי הולמת או בהתנהגות המסכנת את האדם עצמו או סביבתו, בדרך כלל יש צורךבאשפוז פסיכיאטרי המאפשר השגחה צמודה אשר תמנע מהאדם לגרום נזק לעצמו או לסביבתו עד שהתרופות יביאו לירידה בסימפטומים הפסיכוטיים.

תרופות אנטי פסיכוטיות מנטרלות בדרך כלל את תסמיני הפסיכוזה אך במרבית המקרים הטיפול בהן אינו מספיק. כאשר מדובר במצב של פסיכוזה נקודתית על רקע מצוקה עזה, בפסיכוזה אורגנית או בפסיכוזה הראשונה שהאדם חווה, הפסיכוזה עשויה להיות טראומטית ומטלטלת ויש צורך בסיוע מקצועי להתמודדות עם חווית המשבר. בדומה, כאשר פסיכוזה מופיעה כחלק מהפרעה נפשית מקיפה יותר יש צורך במערכת טיפולית-שיקומית אשר תסייע להתמודדות עם רכיבי המחלה הנוספים.


אנשי מקצוע בתחום

סכיזופרניה