תפריט נגישות
חיפוש

Generalized anxiety - חרדה מוכללת

חרדה מוכללת (המכונה גם חרדה כללית), הנה הפרעת חרדה השייכת לקבוצת הפרעות חרדה ומאופיינת בדאגה מתמדת הנחווית כמעט בכל תחומי החיים. מהם מאפייניה של חרדה מוכללת ואלו טיפולים קיימים כיום?

חרדה מוכללת – אודות ההפרעה

חרדה מוכללת מופיעה בעיקר אצל נשים, המהוות שני שליש מכלל המאובחנים עם ההפרעה. במרבית המקרים, אדם עם חרדה מוכללת נראה שרוי באי שקט תמידי, בעודו טרוד בהיבטים בעיתיים בחייו או בתרחישים שליליים שעשויים להתפתח, באם זאת במובן הבריאותי, בתעסוקה, בלימודים, בחיי המשפחה, או בכל תחום אחר. לעיתים מופיעה גם תחושת דיכאון לצד החרדה. בחלק מהמקרים עשויים להופיע סימפטומים נוספים כגון עייפות, מתח שרירים או הפרעות שינה כלשהן. חרדה מוכללת נחווית על ידי הפרט כמצב שהוא מתקשה לשלוט בו, ופוגעת בתפקוד היום יומי. השכיחות של חרדה מוכללת עולה בשכבות הגיל המבוגרות יותר, ולרוב מופיעה בקרב אנשים אשר גילו נטייה מוקדמת להתנהלות דאגנית.

חרדה מוכללת – כיצד מטפלים?

במקרים רבים אלו המתמודדים עם חרדה מוכללת פונים תחילה לטיפול בסימפטומים הפיזיולוגיים, ומשלא נמצאת סיבה גופנית לבעיות, פונים אל טיפול נפשי. טיפול בחרדה כללית מתבצע באמצעות סוגי פסיכותרפיה שונים. להלן מספר טיפולים בולטים:

1. תרופות פסיכיאטריות - כאשר רמת החרדה מאוד גבוהה, ייעוץ פסיכיאטרי לגבי מתן תרופות נגד חרדה לעיתים מסייע להרגיע את המצוקה. במקרים של חרדה מוכללת השילוב של טיפול תרופתי עם טיפולי פסיכותרפיה נמצא כאפקטיבי ביותר.

2. טיפול קוגניטיבי התנהגותי - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה במקרים של חרדה מוכללת רואה בדאגה תוצר של דפוסי חשיבה מעוותים, למשל דפוסים של הכללות יתר ("תמיד משהו רע קורה לי בעבודה"). הטיפול מבקש לסייע לפרט להחליף את הדפוסים המעוותים בדפוסים יותר אדפטיביים, תוך כדי התנסות בשטח בסיטואציות מעוררות חרדה.

3. טיפול דינאמי - טיפול דינאמי במקרים של חרדה מוכללת מבקש לבחון כיצד החרדה המופרזת מבטאת קונפליקטים נפשיים או מצוקה שהתהוותה בשנות הילדות. תובנה לגבי נושאים אלה, במסגרת קשר קרוב ומשמעותי עם המטפל, הן מאבני היסוד של קידום תהליך השינוי והורדת מפלס החרדה.

4. טיפול נוספים - כיום חרדה מוכללת ניתנת לטיפול באמצעות טיפולים נוספים. טיפול קבוצתי מאפשר לאלו המתמודדים עם חרדה מוכללת למצוא מרחב חברתי בטוח לשיתוף והזדהות, תוך כדי הכוונתו של מנחה מקצועי. טיפולי ביופידבק מסייעים לפרט לטפל בחרדה באמצעות העמקת היכרותו עם תגובותיו הפיזיולוגיות בזמן חרדה. טיפול נוספים כוללים למשל היפנוזה וכמו כן דמיון מודרך

למאמרים בתחום טיפול בחרדות

למידע על טיפול בחרדות בחיפה , טיפול בחרדות במרכז , טיפול בחרדות בצפון , טיפול בחרדות בירושלים , טיפול בחרדות בתל אביב


ביבליוגרפיה

American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Washington DC: American Psychiatric Press, 1994

תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה