תפריט נגישות
חיפוש

Fear of flight - פחד טיסות

מרבית הטיסות מגיעות ליעדן בשלום, ותאונות הדרכים גובות מספר קורבנות גבוה משמעותית ממספר הנפגעים בתאונות מטוס. סביר להניח שגם את/ה מודע/ת לעובדות אלו ובכל זאת- פחד טיסות משבש את חייך המקצועיים, מגביל את החופשות שלך או "רק" גורם למצוקה עזה בעת הטיסה ולפניה. למה זה קורה לך וכיצד מתמודדים עם פחד טיסות?

פחד טיסות והגורמים לו

פחד טיסות מתבטא בפחד עז לפני ובעת הטיסה ו/או בהמנעות מטיסות בכדי להמנע מהחרדה והמצוקה. בהתאם, פחד טיסות מוגדר כהפרעת חרדה המכונה 'פוביה ספיציפית': פחד עז ומוגזם מגירוי אשר נחווה כנייטרלי עבור מרבית האנשים.

פחד טיסות, כפי שיטענו רבים מהסובלים ממנו, הוא במובנים רבים פחד טבעי: אנו תלויים באוויר, חסרי אונים ויכולים רק לקוות שגם הטיסה הזאת, בדומה למרבית הטיסות, תסתיים בנחיתה שליווה. עם זאת, מרבית האנשים אינם סובלים ממצב של פחד טיסות מאחר והם מצליחים שלא להיות ערים יתר על המידה לאפשרות להפגע. מדוע, אם כך חלק מהאנשים מפתחים פחד טיסות?

אחוז קטן מהאנשים חווים פחד טיסות בעקבות אירועים טראומטיים דומים שחוו כתאונות מטוס קודמות או פיגועים, אך בתקופות של חשיפה תקשורתית אינטנסיבית של אסון תעופה (פיגוע, תאונה)- גם אנשים שלא נכחו באירוע פגיעים יותר להתפתחות פחד טיסות או סימפטומים חלקיים שלו. חלק גדול יותר מהמתמודדים עם פחד טיסות סובלים ממנו כתוצאה משילוב בין גורמים ביולוגיים ופסיכו-סוציאליים המערבים רגישות גנטית מוגברת לחרדה, ותכונות אישיותיות שבמרכזן הצורך בשליטה. טיסה מהווה אתגר ייחודי עבור אנשים אשר מתקשים לחוות חוסר אונים, אמון באחרים ומצבים בהם השליטה אינם בידיהם ובמובן זה- אך טבעי שיתפתח פחד טיסות.

לצד גורמים אלו, חלק מהאנשים אשר מתמודדים עם פחד טיסות מתמודדים, למעשה, עם פחדים אחרים אשר באים לידי ביטוי בסיטואציית הטיסה. לדוגמא, אנשים הסובלים מקלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) או עם פחד עז מפני מצבים בהם ירגישו רע ולא יוכלו לבקש עזרה יכולים לפתח פחד טיסות על בסיס פחדים אלו.

פחד טיסות- איך ממריאים?

כיום, כאשר טיסות מהוות אמצעי תחבורה נוח ושכיח, פחד טיסות יכול להוות מגבלה משמעותית לחיים התעסוקתיים והמשפחתיים ובהתאם, פותחו טיפולים להתמודדות איתו- תרופתיים ופסיכולוגיים.

טיפולים פסיכולוגיים במצבים של פחד טיסות מתמקדים בזיהוי הגורמים לפחד, האופן בו התהווה ומערכת האמונות והתפיסות הבלתי רציונלית המלווה את הפחד. לדוגמא, במסגרת הטיפול ניתן לזהות כי פחד טיסות התפתח על רקע תפיסות כ"המון אנשים נהרגים בתאונות מטוס", "אני חייב תמיד להיות בשליטה מלאה", "אם אני אקיא זה יהיה נורא, קטסטרופה" וכן הלאה. במקביל, הטיפול מתמקד ברכישת טכניקות הרגעה עצמית כהזכרות בחוסר הרציונליות של האמונות הנוגעות לטיסה ושימוש בדמיון מודרך, נשימות וטכניקות ויסות רגשי נוספות. כך, נבנית תחושת שליטה גבוהה יותר ורמת החרדה פוחתת. בחלק מן המקרים נלווים לטכניקה זו שימוש בדמיון וסימולציות במכשירי מציאות מדומה. אלו מאפשרים לדמות טיסה במטוס, בדמיון או באמצעים וירטואליים, וכך לאפשר למטופל לתרגל התמודדות עם החרדה הכרוכה בטיסות במסגרת המוגנת של הטיפול ובליווי המטפל. לדוגמא, מטפל יוכל להנחות את המטופל המתמודד עם פחד טיסות לדמיין את עצמו במטוס ותוך כדי כך להרפות את שריריו ולרכוש מיומנות של הרגעה עצמית.

במקביל לטיפולים הפסיכולוגיים המסייעים להתמודדות עם פחד טיסות, ניתן להיעזר בטיפול תרופתי נקודתי אשר מביא לרגיעה בעוצמת החרדה ומקל על ההירדמות.


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה