תפריט נגישות
חיפוש

Antidepressants - נוגדי דיכאון

נוגדי דיכאון הם שם כולל לקבוצת תרופות פסיכיאטריות המכוונת להפחתת סימפטומים דכאוניים מתונים או אקוטיים הכוללים תחושות עצבות, אשמה וחוסר ערך, מחשבות על מוות, פגיעה בדפוסי השינה ו/או האכילה ופגיעה בהנאה והעניין בחיים. נוגדי הדיכאון הראשונים התגלו בטעות בשנות ה-50' ובעקבות הגילוי התפתחו נוגדי דיכאון יעילים אך בעלי תופעות לוואי בלתי נעימות.

בשנות ה-90' התחוללה מהפכה עם פיתוח הפרוזאק, אשר מהווה אבטיפוס למגוון נוגדי דיכאון יעילים אשר השימוש בהם אינו מלווה בדרך כלל בתופעת לוואי ובמידה והוא אכן מלווה בהן- מדובר בדרך כלל בתופעות קלות החולפות תוך מספר ימים.

נוגדי הדיכאון הנפוצים היום הם נוגדי דיכאון מקבוצת SSRI (פרוזאק, ציפרלקס, פריזמה, רסיטל) אשר מאזנים את קליטת הסרוטונין, האחראי בין השאר על מצב הרוח, ונוגדי דיכאון מקבוצת SSNRI (אדרונאקס, אפקסור) אשר מאזנים הן את רמות הסרוטונין והן את פעילות הנוראפינפרין. כאשר נוגדי דיכאון אלו אינם מביאים להקלה המצופה, ניתן להיעזר בנוגדי דיכאון מקבוצת הטריצייקלים או מקבוצת מעכבי המונואמינים. יעילות התרופות ומיעוט תופעות הלוואי הפכו את נוגדי הדיכאון לתרופות שהשימוש בהן נפוץ ביותר ברחבי העולם- נוגדי דיכאון הן התרופות הנמכרות ביותר בעולם מלבד אנטיביוטיקה. 

נוגדי דיכאון- מתי יש בהם צורך?

נוגדי דיכאון מתאימים לטיפול במצבים הבאים:

סימפטומים דכאוניים חריפים הנמשכים שבועיים ומעלה ומביאים למצוקה קשה, פגיעה משמעותית בתפקוד או מחשבות אובדניות המעמידות את שלומו של האדם בסיכון.

סימפטומים דכאוניים מתונים אשר מתקיימים לאורך זמן (חודשים או שנים) ופוגעים באיכות החיים גם אם אינם מביאים לסבל אקוטי או פגיעה תפקודית קשה.

חרדות ואובססיות המשולבות בתחושות דכאוניות- סימפטומים חרדתיים ואובססיביים פוגעים באיכות החיים ובתחושת הביטחון והערך העצמי ולכן לא פעם הם מתקיימים בו זמנית. נוגדי דיכאון משפיעים בו זמנית על סימפטומים דכאוניים וחרדתיים ולכן יעילים במצבים אלו.

תגובה לאובדן או משבר נפשי - תגובות של עצב, שכול וכאב נפשי הן תגובות מוכרות לאבל ולמצבי משבר כאובדן אדם יקר, גירושין, פריצת מחלה פיסית וכן הלאה. עם זאת, קיימת ציפיה כי לאחר מספר שבועות או חודשים יחול שיפור ברמת התפקוד והמצוקה, וכאשר שיפור זה אינו מתרחש ניתן להיעזר בנוגדי הדיכאון.

כאשר פסיכותרפיה הניתנת על ידי מומחים לדיכאון למניהם, למשל במסגרת טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי לא עוזרת מספיק. במצבים מסוימים המצוקה עזה עד כדי פגיעה באפשרות להיעזר בטיפול הפסיכותרפי באופן מספק. במצבים אלו כדאי לשקול להיעזר בנוגדי דכאון לתקופת זמן מוגדרת.

נוגדי דיכאון או טיפול פסיכולוגי?

בעשורים האחרונים התפרסמו מאמרים רבים המשווים בין יעילותם של נוגדי דיכאון ליעילותה של פסיכותרפיה במצבי דיכאון. אחד הממצאים העקביים מצביע על כך ששילוב בין פסיכותרפיה לטיפול באמצעות נוגדי דיכאון יעיל יותר מטיפול תרופתי או פסיכולוגי בפני עצמם. זאת, מאחר ונוגדי הדיכאון מביאים להקלה בסימפטומים אך פסיכותרפיה מספקת תמיכה רגשית ומאפשרת רכישת אסטרטגיות התמודדות המקטינות את הסיכון להתפרצות מחודשת של הדיכאון. יחד עם זאת, לעיתים טיפול באמצעות נוגדי דיכאון או באמצעות טיפול פסיכותרפי בלבד מביאים לתוצאה מספקת, ובפרט במצבים של דיכאון לא חריף. במצבים של דיכאון קשה המלווה במחשבות אובדניות, מצוקה עזה, יאוש ופגיעה תפקודית- מומלץ להיעזר בנוגדי דיכאון להשגת הקלה מהירה.

מי יכול להמליץ על שימוש בנוגדי דיכאון?

מרשם והמלצה לשימוש בנוגדי דיכאון ניתן לקבל במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי עו או מרופא משפחה. פסיכיאטר יכול לאבחן קשיים רגשיים  באופן מקיף ומעמיק יותר ולכן מומלץ לפנות אליו במידה וקיימת תחושה כי הדיכאון התעורר על רקע קשיים קודמים ומקיפים יותר.

חשוב להדגיש כי פסיכולוג אינו רשאי לרשום נוגדי דיכאון אך יכול להמליץ למטופל על התייעצות עם פסיכיאטר כאשר הוא חש שהטיפול הפסיכותרפי אינו מהווה התערבות טיפולית מספקת בשלב זה.


תחומי מומחיות:
טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי