תפריט נגישות
חיפוש

Psychotherapy for depression - פסיכותרפיה לדיכאון

דיכאון הנה הפרעה נפשית המשתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח. דיכאון מאופיין בסימפטומים כגון עצב, ייאוש, אשמה, חוסר מרץ ומוטיבציה נמוכה, והנו אחת מההפרעות הנפשיות השכיחות ביותר בעולם המערבי. כיום, דיכאון מטופל באמצעות שתי דרכי טיפול מרכזיות: טיפול תרופתי, הכולל תרופות נגד דיכאון, הניתנות על ידי פסיכיאטרים, ופסיכותרפיה לדיכאון, המתבצעת על ידי פסיכולוגים. ישנם מספר סוגים של פסיכותרפיה לדיכאון. להלן שלושת הגישות המרכזיות כיום.

פסיכותרפיה לדיכאון - טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

פסיכותרפיה לדיכאון המתבססת על טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מתמקדת בזיהוי דפוסי חשיבה שליליים או מעוותים, אשר גורמים לסימפטומים הדיכאוניים. לדוגמא, אדם אשר חש מדוכא, עשוי לבצע הכללת יתר, למשל להתייחס לדברים שליליים בתור דברים אשר מתרחשים "תמיד", ולהתייחס לדברים חיוביים בתור כאלה שמתרחשים "אף פעם". פסיכותרפיה לדיכאון מתרכזת בזיהוי הדפוסים הללו, מתוך רצון לאתגר אותם ולהציע להם חלופות, הכוללות דרכי הסתכלות חיוביות יותר.

פסיכותרפיה לדיכאון - טיפול דינאמי

טיפול דינאמי לדיכאון רואה בסימפטומים הדיכאוניים ביטוי לתהליכים לא מודעים, אשר קשורים לאירועים שהתרחשו בתקופת הילדות, בעיקר מול ההורים. לדוגמא, פסיכותרפיה לדיכאון בגישה דינאמית, תראה בדיכאון ביטוי לתהליך של אבל על אובדן של דמות הורית בילדות, באם זאת בשל פטירת ההורה, או בשל נטישה רגשית מצדו. פסיכותרפיה לדיכאון בגישה דינאמית, תבקש להפוך את תכנים אלו לנגישים, ולהחיות אותם בקשר של המטפל עם המטופל, מתוך רצון לסייע למטופל להבין את הסיבות לתחושות הדיכאוניות, ולעבד את אשר התרחש באופן אשר יגדיל את מידת החופש שלו להשתחרר מאותן רגשות, ולנהוג בעתיד באופן אחר, חיובי יותר.

פסיכותרפיה לדיכאון - טיפול בין אישי

לעומת שתי הגישות הקודמות, אשר תופסות את הדיכאון כתוצר של תהליכים פנימיים, פסיכותרפיה לדיכאון על בסיס טיפול בין אישי מתרכזת באופן בו האדם מגיב ומתנהל במרחב החברתי, ורואה את הסימפטומים הדיכאוניים כתוצר של אינטראקציה במערכות יחסים. טיפול בין אישי מכיר בחשיבות של הגורמים התוך נפשיים, אך ממקד את עיקר העבודה הטיפולית באופן בו ההתמודדות עם הסימפטומים תתבצע באמצעות שינויים שהאדם יחולל בקשרים שהוא מקיים.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי