תפריט נגישות
חיפוש

Relationship crisis - משבר זוגיות

זוגיות הנה מערכת דינאמית אשר לאורך השנים נתונה לשינויים ואתגרים רבים. משבר זוגיות הנה תופעה נפוצה אשר עשויה לצוץ בשלבים שונים של הקשר, ולהציב בפני בני הזוג מכשולים שעליהם לנסות לגבור עליהם יחד, בכדי לשמר את הזוגיות. במקרים בהם ישנו משבר זוגיות חריף, המשבר עלול לאיים על שלמות הזוגיות.

משבר זוגיות – שינויים במבנה הזוגיות

בחצי המאה האחרונה, עבר מבנה הזוגיות המערבי תמורות רבות. כחלק מכך, יחסי הכוחות השמרניים בין נשים לגברים השתנו, כך שישנה יותר שאיפה לשוויון בכל הקשור לחלוקת התפקידים בזוגיות, לדוגמא בהיבטי פרנסה וסמכויות גידול הילדים. כמו כן מבנה המשפחה הפך ליותר ויותר פתוח לווריאציות נוספות, באם זאת קשרים של זוגות חד מיניים, מערכות יחסים ארוכות טווח במסגרתם בני הזוג בוחרים לא להינשא, ומקרים של גירושים ונישואים שניים. שינויים אלו אפשרו יותר חופש תנועה ובחירה במערכות היחסים, כאשר במקביל עדיין ישנה התמודדות עם סוגים שונים של משבר זוגיות.

משבר זוגיות – הפיכת הזוג למשפחה

לרוב, משבר זוגיות מופיע כתגובה לשינויים גדולים בחיי הזוג. אחד השינויים היותר מרכזיים בקשר זוגי הנו הפיכת הזוג למשפחה. הולדתו של הילד מאתגרת את הזוגיות, בייחוד משום שהיא מערערת על יחסי הכוחות והתפקידים שנרקמו בבית. לרוב, בת הזוג אשר יולדת, נדרשת לעצור את חייה, לדוגמא בהיבטי קריירה, ולהתמסר לטיפול בתינוק, בייחוד בחודשי החיים הראשונים שלו. בן הזוג לעומת זאת חווה שינוי פחות דרמטי בחייו, מבחינת האיזון בין הקריירה למשפחה. משבר זוגיות לא פעם צומח סביב אותה אסימטריה שנוצרת ביחסים. למשל, בת הזוג עשויה למחות על כך שהיא זו שנדרשת להתארגן ולשלם את המחירים על הרחבת המשפחה, בעוד בן הזוג נוהג כהרגלו. הפיכת הזוג למשפחה עשויה לזמן משבר זוגיות שנובע גם מקשיים בהתמודדות עם המשפחה המורחבת. משפחות המוצא של כל אחד מבני הזוג עשויות להציב לחצים שונים, למשל לבטא ביקורת כלפיי האופן בו בני הזוג מגדלים את הילד, מה ששם לחצים נוספים על הזוגיות.

משבר זוגיות – זוגיות כריצה לטווח ארוך

משבר זוגית נפוץ נוסף, נובע משחיקה ושינויים ביחסים בין בני הזוג. זוגיות הנה מערכת יחסים אשר מצריכה טיפוח ותחזוקה מתמידים. השקעה זו לא תמיד מתאפשרת בשל עומסי היום יום, באם זאת בשל ההתמסרות של בני הזוג לגידול הילדים, או בשל ההשקעה בתחומי הקריירה שלהם. כתוצאה מכך עשוי להיווצר ריחוק בין בני הזוג, אשר פוגע באינטימיות הרגשית והמינית. במקביל לכך בני הזוג עוברים לאורך השנים שינויים אישיים, כחלק מהצמיחה וההבשלה שלהם. משבר זוגיות עשוי להופיע כאשר אין תיאום בין השינויים שכל צד עובר, או כאשר שינוי בצרכים של אחד הצדדים, לא מקבל מענה מתאים על ידי הצד השני. במקרים בהם הפער שנפער בין בני הזוג הולך וגדל, יכולים להופיע משברים אשר מתבטאים במריבות חריפות ואף במקרים של בגידה או פרידה.

משבר זוגיות – פניה לטיפול

משבר זוגיות הנה תופעה נפוצה ונורמלית. יחד עם זאת, לא תמיד עולה בידי בני הזוג לפתור את המשבר בכוחות עצמם. במקרים כאלה מומלץ לפנות לטיפול באמצעות פסיכותרפיה זוגית, אשר מתמקדת בשיפור הקשר בין בני הזוג. פסיכותרפיה זוגית מתבצעת לרוב על ידי פסיכולוגים אשר קיבלו הכשרה בתחום, ומערבת את שני בני הזוג בטיפול. הטיפול מאפשר לבני הזוג לשפר את התקשורת ביניהם ולהבין את המקום ממנו הם פועלים, כמו גם את הצרכים שלהם בזוגיות. פסיכותרפיה זוגית מכוונת לסייע לבני הזוג להתגבר על משבר זוגיות, ולצייד אותם בכלים אשר ישפרו את אופן ההתמודדות שלהם עם משבר זוגיות שעשוי להופיע בהמשך.


תחומי מומחיות:
טיפול זוגי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול זוגי