תפריט נגישות
חיפוש

Hydrotherapy - הידרותרפיה

פירוש המילה הידרותרפיה ביוונית הינו טיפול (תרפיה) במים (הידרו). היוונים היו הראשונים אשר השתמשו באמבטיות לשם מטרות טיפוליות, תחת חוקים נוקשים, כאשר תחילה התייחסו אליהן כמשפרות רק את המצב הבריאותי. לתקופה ארוכה התיחסו לאמבטיות החמות כאל מותרות, אך ההשפעה המרגיעה של המים החמים התבססה ככלי לטיפול במחלות נפש, על-ידי חיזוק הקשר בין הנפש והגוף. ההידרותרפיה התפתחה מאז תקופת היוונים, והינה פופולארית גם כיום.

מהי הידרותרפיה?

ההידרותרפיה הינה תוכנית טיפולית במים מחוממים, אשר עוזרת לאדם לשפר את תפקודו הנוירו- מוסקולארי-שלדי. המטופל משוחרר ממשקל גופו, והוא יכול לבצע פעולות אשר אינן תלויות בכוח המשיכה. כמו כן, האמבטיות בעלות הטמפרטורה הנעימה הן בעלות השפעה מרגיעה ומפיגת מתח. השהיה במים מאפשרת הרפיה ולחוויה במים יש אפקט מרגיע, ולכן לטיפול בעזרת הידרותרפיה יש גם השלכות פסיכולוגיות.

מתי נהוג לפנות לטיפול בהידרותרפיה?

ניתן לטפל בעזרת ההידרותרפיה בהפרעות שונות ולשלב אותה עם טיפולים שונים. נהוג להשתמש בהידרותרפיה בכל הגילאים ובמקרים הבאים: פגיעות שונות אצל ילדים ובעיקר בעיות קואורדינאציה, אסתמה, מחלות פרקים, בעיות גב, היפוטוניה, פוליו, מחלות-לב, פרקינסון, שיווי משקל ועוד.

ישנן מספר גישות לטיפול במים

הגישה המשחקית: טיפול זה נעשה בדרך כלל כחלק מקבוצה, ומטרתו להשתמש בהנאה הנגרמת כתוצאה ממשחק, על מנת לשפר מיומנויות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות של המטופל, ובנוסף לשפר את כישוריו הבין אישיים.
הגישה הרפואית- מתמקדת בבעיות הרפואיות של המטופל, ומשתמשת במים ככלי טיפולי רפואי. בעזרת התכונות הייחודיות של המים, מושג שיפור משמעותי בתפקודו הגופני של המטופל.
הגישה המשלבת: גישה בהידרותרפיה המנסה לשלב בין הגישה המשחקית והגישה הרפואית. השיטה משלבת משחקים במים, תוך הצבת מטרה טיפולית מוגדרת. למשל, מטרה משולבת היא פיתוח כישורים בין אישיים באמצעות משחק, תוך כדי תרגול מיומנויות גופניות שימושיות.


ביבליוגרפיה

ברגמן,א וישעיהו, ה. (1996). על שיקום במים. רמת-גן.

Therapy in the Perspective of Caelius Aurelianus, With Special Reference to the Use of Hydrotherapy in Antiquity. Journal of the History of the Neurosciences,11(2),105-109

תחומי מומחיות:
ריפוי בעיסוק

אנשי מקצוע בתחום

ריפוי בעיסוק