חיפוש

הרגלים פשוטים להתאהב

הרגלים פשוטים ליצירת קרבה
36 שאלות להעמקת היכרות קיימת או להיכרות ראשונית מעמיקה

הרגלים פשוטים להתאהב


״לא טוב היות האדם לבדו״ בראשית ב', י"ח

מערכות יחסים טובות הן רכיב חיוני בחיים מאוזנים, בריאים וארוכים אך, יצירת קרבה יכולה להיות משימה מאתגרת. מצבים חברתיים רבים מגבילים את השיחה לרמה מנומסת ושטחית, שחוסמת כל אפשרות לפתיחות מלב אל לב ומקשה על היכרויות עומק.

36 השאלות הן דרך לעקוף את החסמים ולהגיע לאינטימיות דרך חשיפה עצמית הדדית. השאלות גורמות לנו להיחשף בהדרגה מול אדם אחר, תוך שהצד השני חושף עצמו אלינו. מחקרים רבים מצאו כי קשרים חברתיים חזקים מתבססים על רמת אינטימיות גבוהה, וש– 45 דקות של שיחה אמיתית וחשופה יכולה לחזק מאוד את תחושת הקרבה במערכת יחסים קיימת בין שני אנשים או להיות בסיס למערכת יחסים חדשה.

הכלי שלפניכם עוצב במטרה להוביל שני אנשים — זרים, מכרים, או קרובים שרוצים להתקרב עוד יותר — בדרך לבניית מרחב מאוזן לחשיפה הדדית. השאלות בעצם משקפות את תהליך ההכרות הטבעי והדרגתי הקיים במערכות יחסים — רק בקצב מואץ. השאלות יוצרות מרחב בטוח עבורנו ועבור בני השיח שלנו להגיב באופן חיובי לחשיפה העצמית שלנו.

אודות מחקר ״36 שאלות״ הקבוצה הראשונה שהשתתפה בניסוי כאשר נערך לראשונה, בשנת 1997 , הורכבה משלושים אנשים זרים לחלוטין זה לזו. לא פחות משני זוגות התחתנו בעקבות המפגש האקראי הזה, ומערכות יחסים רבות נולדו ונמשכו. מאז, נמצא כי המחקר יעיל גם למערכות יחסים קיימות ולא רק להיכרות, וכי הוא אפקטיבי גם בקשרים אפלטוניים ואפילו עסקיים.
מקורות: פרופסור ארתור ארון, מומחה לפסיכולוגיה של צמיחה אישית מאוניברסיטת סטוני ברוק בניו–יורק.

Aron, A., Melinat, E., Aron, E. N., Vallone, R. D., & Bator, R. J. (1997). The Experimental Generation of Interpersonal Closeness: A Procedure and Some Preliminary Findings. Personality and Social Psychology Bulletin, 23(4), 363-377.

ליצירת קשר – התקשרו לצילה זק 050-444-8689 או שלחו מייל [email protected]