סקסולוגיה

עבור מרבית האנשים, מיניות היא חלק בלתי נפרד מהחיים הבוגרים וככזאת- מהווה מקור לסיפוק והנאה כאשר היא "פועלת" באופן תקין, ומהווה מקור לכאב, תסכול ומצוקה כאשר מתגלים בה קשיים. בהתאם למרכזיות המיניות בחיים האנושיים, בעשורים האחרונים התפתח תחום הסקסולוגיה העוסק בחקר התפקוד המיני ובאבחון וטיפול בקשיים מיניים.

אנשי מקצוע בתחום סקסולוגיה

<<  לרשימה המלאה

סקסולוג והכשרתו

המונח סקסולוג הוא מונח מטעה, מאחר ואנשי מקצוע שונים מאוד בפועלם והכשרתם עוסקים בו: הן חוקרים העוסקים במיניות, הן מטפלים מיניים והן אנשים המציעים הרצאות, סדנאות וארגוני מסיבות רווקות עשויים לכנות את עצמם סקסולוגים. בכתבה זו נתייחס אל סקסולוג כאל מטפל מיני –איש מקצוע בעל הכשרה טיפולית אשר עבר גם הכשרה ספציפית בתחום של טיפול מיני. הכשרתו של סקסולוג כוללת לימודים תיאורטיים ומעשיים המקנים לו ידע בתחומי הפסיכולוגיה, הזוגיות, האנטומיה, הפיסיולוגיה והמיניות, ובכך מאפשרים לו להציע שירותי אבחון ושירותי טיפול מיני ליחידים וזוגות אשר אינם מסופקים מתפקודם בתחום המיני.

סקסולוג– מתי פונים?

הפנייה אל סקסולוג אפשרית בכל מצב בו אדם או זוג חשים בלתי מסופקים מתפקודם הזוגי, אך מרבית הפניות אל סקסולוג נעשות במקרים הבאים:

קשיים בתפקוד המיני: מרבית הפונים אל סקסולוג הם אנשים המתמודדים עם הפרעות בתפקוד המיני שביניהן אנאורגזמה, היעדר או ירידה בתשוקה המינית, שפיכה מוקדמת, כאבים בעת החדירה, וגיניסמוס, קושי בהשגת ושמירה על זקפה וכן הלאה.

קשיים רגשיים המשפיעים על התפקוד המיני: סקסולוג מציע טיפול לא רק לאנשים המאובחנים כבעלי הפרעות "פורמליות" בתפקוד המיני אלא גם לאנשים אשר קשיים בתחום הרגשי כמו חרדה/גועל ממין, חרדת ביצוע, התמכרות למין או פורנוגרפיה, חרדה ממין לאחר אירוע רפואי (למשל, לאחר התקף לב), קושי ביצירת קשרים אינטימיים וכן הלאה מונעים מהם לנהל חיים מיניים תקינים ומספקים.

קשיים בתחום הזוגי/מיני: זוגות רבים פונים אל סקסולוג עקב קשיים זוגיים הנוצרים סביב התחום המיני או משפיעים על התפקוד המיני. כך, למשל, בני זו עשויים לפנות אל  סקסולוג סביב פערים בהעדפות המיניות, גילוי נטיות בי או הומו סקסואליות של אחד מבני הזוג, שחיקה זוגית-מינית, היעדר משיכה, שימוש במיניות כ"כלי נשק" במאבקים זוגיים וכן הלאה.

טראומה מינית המביאה לקשיים בתפקוד המיני: באופן טבעי, רבים מהאנשים אשר חוו טראומה מינית חווים קשיים בתחום התפקוד המיני ובהתאם, סקסולוג יכול להציע טיפול פרטני או זוגי אשר מכוון לסייע בהתמודדות עם השפעות הטראומה על החיים הזוגיים והמיניים.

סטיות מיניות: סטיות מיניות הן תשוקות מיניות לא סטנדרטיות ולעתים אף אסורות מבחינה חוקית כמו פדופיליה, מציצנות, פטישיזם, התערטלות פומבית וכן הלאה. סקסולוג/ית עשוי להציע טיפול מיני לאנשים בעלי סטיות מיניות במטרה לבסס דפוסים מיניים בריאים יותר ולמנוע התנהגויות מיניות המהוות פגיעה באחר.

טיפול אצל סקסולוג

טיפול אצל סקסולוג הוא טיפול המכוון לביסוס היכולת לתפקוד מיני מספק. זאת, תוך התייחסות לגורמים פיסיולוגיים, פסיכולוגיים ובין אישיים המשפיעים על התפקוד המיני. טיפול אצל סקסולוג יכול להיערך במתכונת פרטנית או זוגית, ולעתים במתכונת פרטנית אליה בן/בת הזוג מצטרפים מדי פעם. במסגרת הטיפול, סקסולוג עשוי לעשות שימוש בטכניקות טיפוליות שונות שביניהן השכלה פסיכו-דידקטית בתחום המיני, המקנה למטופל ידע החסר לו ופגוע בתפקודו; תרגול התנהגותי המכוון לשיפור התפקוד המיני באמצעות למידת טכניקות הרגעה והרפיה, חיזוק השליטה העצמית וכן הלאה- בהתאם לצרכי המטופל; שיח  טיפולי המכוון לזיהוי הגורמים הרגשיים העומדים מאחורי הקשיים בתפקוד המיני. השילוב בין טכניקות אלו מסייע בעיבוד התכנים הרגשיים המשפיעים על המיניות, בשיקום גישתו הכללית של המטופל לחיים המיניים וברכישת טכניקות לשיפור התפקוד המיני, ובכך מביאות במרבית המקרים לשיפור משמעותי ביותר בחייו המיניים והזוגיים של המטופל.