ד"ר רינה עומר

פסיכולוגית קלינית מדריכה, מתמחה בעבודה עם ילדים, מתבגרים, הדרכת הורים וטיפול...

הצטרפות לאינדקס
אנשי מקצוע

הפרעת אישיות גבולית - Borderline Personality Disorder

בסרט "נערה בהפרעה" מגלמת וינונה ריידר את סוזנה, נערה בת 17 המתאשפזת בבית חולים פסיכיאטרי. סוזנה מתאשפזת לאחר שניהלה רומן עם גבר נשוי ומבוגר ממנה, חוותה דלוזיות וביצעה ניסיון אובדני. סוזנה קייסן, שעל דמותה מבוסס הסרט, מגדירה את חוויותיה שטרם האשפוז כחוויות של בת נוער טיפוסית, אך בעלי מקצוע עשויים לחלוק עליה: אנשים אשר סובלים ממצבי רוח אינטנסיביים, יחסים בין אישיים סוערים והתנהגויות של אובדנות והרס עצמי מוגדרים כבעלי הפרעת אישיות גבולית וחווים מצוקה ופגיעה תפקודית בהיבטי חיים רבים.

הפרעת אישיות גבולית - תסמינים קליניים

כמעט כל אדם חווה בחייו תקופות של סערה רגשית או משבר, אשר במהלכן חווה רגשות עוצמתיים אשר השפיעו גם על התנהגותו. אצל מרבית האנשים חולפות תקופות אלו לאחר פרק זמן מסוים, אך בעלי האישיות הגבולית מנהלים אורח חיים סוער ונדמים תמיד כבעיצומו של משבר: רגשותיהם עזים ומתחלפים במהירות, מערכות היחסים שלהם סוערות והם נוטים להתנהגויות של הרס עצמי כפגיעה עצמית, התמכרויות לחומרים שונים וכד'. כמו כן, מאופיינים הסובלים מההפרעה בתחושת ריקנות ובראייה דיכוטומית, המתבטאת בתפיסת אנשים כטובים ונפלאים או רעים והרסניים, ללא יכולת לתפיסה משולבת של היבטים "טובים" ו"רעים" בו זמנית. במקרים קשים, ייתכנו גם סימפטומים פסיכוטיים לתקופות קצרות.

אבחנה ע"פ ה-DSM

הפרעת אישיות גבולית ניתנת כאשר מתקיים דפוס נרחב של אימפולסיביות וחוסר יציבות ביחסים בין אישיים, בערך העצמי ובמצבי הרוח, אשר בא לידי ביטוי החל מהבגרות המוקדמת, מתקיים במגוון מצבי חיים ומתבטא בחמישה או יותר מהקריטריונים הבאים:

 • הפגנת ניסיונות נואשים להימנע מנטישה אמיתית או מדומיינת (לא כולל ניסיונות אובדניים ופגיעה עצמית) .
 • נוטים ליחסים בין אישיים אינטנסיביים ובלתי יציבים המאופיינים בתנודות בין אידיאליזציה  (הערכת יתר)  לדה- וליואציה  (הערכה מופחתת) של האחר. 
 • הפרעות זהות: תפיסה ותחושת עצמי בלתי יציבות.
 • אימפולסיביות המתבטאת לפחות בשני תחומי חיים  העשויים להיות הרסניים (בזבוז כספים, התנהגות מינית, שימוש בסמים, נהיגה לא אחראית, התקפי אכילה).
 • התנהגות אובדנית, איומים אובדניים או התנהגויות של פגיעה עצמית.
 • אי יציבות רגשית ושינויים קיצוניים במצב הרוח הנמשכים, בד"כ, מספר שעות ואינם עולים במשכם על מספר ימים.
 • תחושת ריקנות כרונית.
 • זעם אינטנסיבי ולא תואם או קושי לשלוט בכעס (מתבטא בד"כ במצב רוח עצבני וקטטות).
 • התעוררות רעיונות פרנואידים באופן ארעי ותלוי לחץ או הופעת סימפטומים דיסוציאטיביים חמורים.

שכיחות ההפרעה

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה היא כ-1-2%, כאשר מספר הנשים הסובלות מההפרעה כפול ממספר הגברים.

תחלואה נלווית

בעלי אישיות גבולית נוטים לסבול מסימפטומים דיכאוניים וחרדתיים. כמו כן, הם פגיעים יותר לפיתוח הפרעות אכילה והתמכרויות ולביצוע ניסיונות אובדניים.

גורמים להפרעה

גישות שונות ניסו להסביר את היעדר היציבות ואת העוצמות הרגשיות המביאות לאורח החיים הסוער, כאשר מרביתן הדגישו השפעה שלילית של הסביבה הראשונית על אישיותו המתעצבת של הילד.  

 • גורמים פסיכו סוציאליים: התעללות פיסית או מינית בילדות נמצאה כקשורה לקשיים מהם סובלים בעלי האישיות הגבולית.  כמו כן, הוצע כי יחסי הורה-ילד אשר אינם מספקים לילד ביטחון ויציבות אינם מאפשרים יצירת זהות בשלה ואינטגרטיבית. היעדר תחושת הזהות וביטחון עצמי מביאים לעיוותים בתפיסת העצמי ואחרים.
 • גורמים ביו- סוציאליים: ע"פ הגישה הביו-סוציאלית, נולדים חלק מהילדים עם נטייה בסיסית לקושי בויסות רגשי והם מאופיינים בתגובתיות חזקה לגירויים. כאשר הסביבה אינה מגיבה באופן יציב והולם לחוויות אישיות (כרגשותיו ומחשבותיו של הילד), גדלים הבלבול וחוסר היכול לויסות וגדלים סיכוייו של הילד לפתח אישיות גבולית.
 • גורמים ביולוגיים: הגורמים העיקריים להפרעה הם ביו-פסיכו-סוציאליים, אך גורמים ביולוגיים עשויים להגביר את הפגיעות: בעלי הפרעת אישיות גבולית סובלים גם, לעיתים, מעודף דופמין (כבסכיזופרניה) ורמות נמוכות של סרוטונין ואבנורמליות במעגלי השינה (בדומה לסובלים מדיכאון).

טיפול

הרגשות העוצמתיים ומערכות היחסים הסוערות מביאים למצוקה משמעותית ולקשיים בתפקוד. טיפולים שונים עשויים להביא להקלה בתחומים רבים, החל מהתמודדות עם בעיות נקודתיות (חרדה, דיכאון) ועד התמודדות עם דפוסים קבועים של התנהגות וחשיבה. הטיפול היעיל ביותר, בד"כ, משלב מספר סוגי טיפולים ועשוי להקל על חווית המצוקה הסובייקטיבית ולשפר, במקביל, יכולות תפקודיות ומיומנויות בין אישיות. כיום, נחשב הטיפול הדיאלקטי לטיפול המביא לתוצאות טובות במיוחד, בפרק זמן קצר יחסית.

 • טיפול דיאלקטי: תוכנית טיפולית יעילה במיוחד היא התרפיה הדיאלקטית של לינהאן, אשר מתמקדת באלמנטים קוגניטיביים והתנהגותיים. הטיפול נועד לשפר את כישורי ההתמודדות של המטופל בתחומים של קשרים בין אישיים, ויסות רגשי, יכולת לשאת מצוקה ותשומת לב לסביבה. במסגרת הטיפול, מחויבים המשתתפים בו להשתתף גם בפסיכותרפיה "רגילה".
 •  טיפול פסיכותרפי: בעלי אישיות גבולית מרבים לפנות לטיפול ועשויים להפיק ממנו רבות. המסגרת הטיפולית לכשעצמה מהווה גורם טיפולי יעיל עבור הסובלים מההפרעה מאחר והיא מאפשרת יצירת קשר יציב, תומך, אמפתי ובעל גבולות ברורים. הטיפול עצמו יתמקד, בד"כ, בחידוד תובנתו של המטופל למוטיבציות העומדות בבסיס התנהגותו, לזיהוי השפעות התנהגותו על הסביבה ולשינוי הנחות וסכמות בלתי יעילים בהן מחזיק המטופל. הוספת טיפולים קבוצתיים ומשפחתיים עשויה להועיל בשיפור מיומנויות חברתיות.
 •  טיפול תרופתי: מאחר והקשיים האישיותיים והרגשיים מלווים פעמים רבות בבעיות כגון חרדה, דיכאון ועוד, עשויים להועיל טיפולים אנטי חרדתיים, אנטי דיכאוניים או אנטי פסיכוטיים. כמו כן, עשויות תרופות מייצבות להפחית את קיצוניות מצבי הרוח וההתנהגות האימפולסיבית של הסובלים מהפרעת אישיות גבולית.
 • אשפוז: נמצא כגורם יעיל ו"מארגן" במצבי משבר קשים או כאשר קיים חשש משמעותי לאובדנות.

לקריאה נוספת

 • לקריאה מורחבת על טיפולים מקובלים להפרעה: טיפול דיאלקטי, טיפול פסיכותרפי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול משפחתי, טיפול זוגי, טיפול קבוצתי
ביבליוגרפיה
 1. הפרעת אישיות גבולית, מדריך להקניית כישורים/ מארשה לינהאן, הוצאת אח 2006.
 2. DSM-IV (1994) American Psychiatric Association: Diagnostic and  Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Washington DC: American Psychiatric Press.
 3. Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1994) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, seventh edition.
 4. Kraus, The "A-B-C's" of the Cluster B's: Identifying, understanding, and treating Cluster B personality disorders. Clinical Psychology Review 0272-7358, vol: 21 (3) 2001 p:345-373.
 5. Baird. A, Veague. B, Rabbit. E. , Developmental  precipitants of borderline personality disorder : Development and Psychopathology 0954-5794, vol: 17 (4) 2005 p:1031-1049.
מושגים קשורים
הפרעת אישיות‏ , הפרעת אישיות פרנואידית‏ , הפרעת אישיות נמנעת‏ , הפרעת אישיות אנטי סוציאלית‏ , הפרעת אישיות היסטריונית‏ , הפרעות אישיות‏ , הפרעת אישיות נרקיסיסטית‏ , הפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית‏ , הפרעת אישיות תלותית‏ , Psychopathy

ראה מטפלים בתחום

נירית מירן
איש/ת המקצוע הציג/ה לאתר שדות תעודות המעידות על לימודים ו/או על הסמכה ע"י רישוי ממשלתי ו/או תעודות המעידות על הסמכה ע"י איגודים מקצועיים מתאימים בנוגע למקצועו/ה. ליתר פירוט ראה/י בתקנון במלואו

נירית מירן
איזור בארץ: מרכז, תל אביב וגוש דן
שפה: עברית, אנגלית

פסיכותרפיסטית פסיכו דינמית. פסיכודרמטיסטית. מנחת קבוצות. עובדת בגישה של טיפול...
לפרטים נוספים

סילביה גולדשטיין
איש/ת המקצוע הציג/ה לאתר שדות תעודות המעידות על לימודים ו/או על הסמכה ע"י רישוי ממשלתי ו/או תעודות המעידות על הסמכה ע"י איגודים מקצועיים מתאימים בנוגע למקצועו/ה. ליתר פירוט ראה/י בתקנון במלואו

סילביה גולדשטיין
איזור בארץ: מרכז, תל אביב וגוש דן
שפה: עברית

פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית מוסמכת בעלת ניסיון קליני רב בהתערבות במצבי...
לפרטים נוספים

יגאל שרון
איש/ת המקצוע הציג/ה לאתר שדות תעודות המעידות על לימודים ו/או על הסמכה ע"י רישוי ממשלתי ו/או תעודות המעידות על הסמכה ע"י איגודים מקצועיים מתאימים בנוגע למקצועו/ה. ליתר פירוט ראה/י בתקנון במלואו

יגאל שרון
איזור בארץ: מרכז, תל אביב וגוש דן, השרון
שפה: עברית, אנגלית, גרמנית

אני עובד עם בני נוער וצעירים שתקועים מסיבות שונות (פחדים, חרדות , יאוש , אובדן של...
לפרטים נוספים

מיכל רידל
איש/ת המקצוע הציג/ה לאתר שדות תעודות המעידות על לימודים ו/או על הסמכה ע"י רישוי ממשלתי ו/או תעודות המעידות על הסמכה ע"י איגודים מקצועיים מתאימים בנוגע למקצועו/ה. ליתר פירוט ראה/י בתקנון במלואו

מיכל רידל
איזור בארץ: יהודה ושומרון, מרכז, תל אביב וגוש דן, השרון
שפה: עברית

כולנו נולדנו לתוך קשר, צמחנו והתפתחנו בתוכו, (לעיתים נפגענו בתוכו) ומכאן גם ההבנה...
לפרטים נוספים