טיפול באמנויות

פסיכותרפיה היא טיפול המבוסס על שיחה, ויוצא מתוך הנחה כי השיח מאפשר התבוננות ועיבוד של הקשיים אשר הביאו לפנייה לטיפול באופן שיוביל לשינוי רגשי. מחקרים רבים מצביעים על יעילותה של הפסיכותרפיה למגוון מצבים רגשיים ולמגוון אוכלוסיות אך במקביל, הלכו והצטברו עדויות לכך שהטיפול המבוסס על שיחה אינו ערוץ התקשורת האידיאלי עבור כל המטופלים. טיפול באמנות התפתח כאלטרנטיבה לפסיכותרפיה ה"קלאסית" מבוססת השיחה: אלטרנטיבה המאפשרת גם למטופלים המעדיפים להביע עצמם באמצעים אמנותיים ולא באמצעים מילוליים ליהנות מפסיכותרפיה.

אנשי מקצוע בתחום טיפול באמנויות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול באמנויות

טיפול באמנויות
אנחנו ובובי מק'גיי: כיצד מטפלים בעזרת שיר?
טיפול באמנויות
מציירים את הגבול- טיפול באמנות סביב קושי בקבלת גבולות
טיפול באמנויות
בשבחי ה"סלפי" - חוקרים מצאו כי צילום תמונות מסייע ליהנות יותר מחוויות חיוביות

טיפול באמנות

טיפול באמנות מבוסס על ההנחה כי חלק מהאנשים מתקשים להביע את חוויותיהם ורגשותיהם במילים, וכי הערוץ האמנותי מהווה ערוץ ביטוי יעיל יותר עבורם. בהתאם, טיפול באמנות מאפשר למטופל להשתמש באופן חופשי בכלים אמנותיים מבלי שיצטרך לנסח באופן מאורגן ומילולי את חוויותיו וקשייו.

השימוש באמצעים אמנותיים מאפשר למטופל לבטא רגשות ואזורים נפשיים בלתי מודעים כאשר המטפל מלווה אותו, מציע לו מסגרת ביטוי חופשית ומסייע לו בהבנה ועיבוד של החוויות המובעות באמצעות הכלים האמנותיים. בהתאם טיפול באמנות יכול לסייע למטופלים המתמודדים עם מגוון רחב של קשיים רגשיים והתנהגותיים: בכל אחד מהמקרים, טיפול באמנות מהווה מסגרת בה ניתן לעבד את החוויות והרגשיות שבבסיס הסימפטומים. טיפול באמנות מתאים פעמים רבות לילדים ומתבגרים מאחר ולא פעם גילם הצעיר ומיומנויותיהם הרגשיות והמילוליות הבלתי מפותחות הופכות את הפסיכותרפיה המילולית למורכבת מדי עבורם. עם זאת, גם בוגרים אשר הערוץ האמנותי מדבר אליהם יכולים להינות ממסגרת של טיפול באמנות.

בהתאם למגוון סוגי האמנויות ולעובדה שאנשים שונים מתחברים לתחומים אמנותיים שונים, התפתחו מגוון סוגים של טיפול באמנות. סוגי טיפול באמנות מרכזיים הם טיפול באמנות חזותית, טיפול במוסיקה, טיפול בתנועה, פסיכודרמה וביבליותרפיה (טיפול באמצעות כתיבה).